Artykuł sponsorowany Prawo karne a prawo cywilne- na czym polega różnica?

Prawo karne a prawo cywilne- na czym polega różnica?

Bardzo często oglądając wiadomości w telewizji, czy też przeglądając codzienną prasę, możemy spotkać się z określeniem, że wobec jakiejś znanej osoby toczy się postępowanie karne bądź cywilne. Większość z nas nie posiada wykształcenia prawniczego, w związku z czym taka informacja nie mówi nam zbyt wiele. Dla przeciętnego zjadacza chleba każdy proces w sądzie wygląda tak samo, różni się jedynie tematyką. Tymczasem między postępowaniem cywilnym a karnym występują znaczne rozbieżności, o których warto wiedzieć na wypadek, gdyby sprawa dotyczyła nas bezpośrednio.

Prawo karne

Postępowanie karne toczone jest wobec osoby, która została oskarżona o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Wszystkie przepisy prawne, które składają się na prawo karne, zapisane zostały w Kodeksie Karnym, z którego na co dzień korzystają organy ścigania oraz przedstawiciele zawodów prawniczych. Przepisy te regulują chociażby rodzaj i wysokość kary, która powinna zostać nałożona na oskarżonego w wyniku dopuszczenia się konkretnego czynu zabronionego. I to właśnie wymierzenie sprawiedliwej kary jest istotą każdego postępowania karnego. Oczywiście oskarżonemu przysługuje prawo do obrony. Może on bronić swoich racji samodzielnie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował go przed sądem. Warto zaznaczyć, że współpraca z dobrym prawnikiem może przyczynić się do znacznego złagodzenia kary nawet w przypadku rażącego naruszenia przepisów prawnych. Obowiązkiem adwokata jest bowiem ochrona interesu klienta, nawet jeśli ten dopuścił się strasznej zbrodni.

Prawo cywilne

Jak tłumaczy prawnik z polecanej kancelarii adwokackiej „Lex Perfecta” - prawo cywilne jest częścią szeroko pojmowanego prawa prywatnego. Zajmuje się ono stosunkami materialnymi i niematerialnymi między podmiotami, które są sobie równe. Przepisy prawa cywilnego stosowane są wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek, które nie mają osobowości prawnej. Wszystkie przepisy o tym charakterze znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Rozmaite spory związane z naruszeniem prawa prywatnego rozpatrywane są więc w postępowaniu cywilnym. Jakie to spory? Dobrym przykładem mogą być sprawy spadkowe, odszkodowania z tytułu naruszenia dóbr osobistych czy też konflikty związane z nieruchomościami. Szczególnym rodzajem prawa cywilnego jest prawo rodzinne. W związku z tym postępowanie cywilne obejmuje też sprawy rozwodowe, o ustalenie ojcostwa, ustanowienie opieki nad małoletnimi dziećmi rozwodzących się małżonków i separacje. Sprawa cywilna może zostać założona także przez korporacje lub rząd, jeżeli naruszone zostały prawa zapisane w Konstytucji lub odgórnie ustalone statuty. Celem postępowania cywilnego jest ochrona interesów jednostki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas