Artykuł sponsorowany Najczęstsze przyczyny sporów spadkowych

Najczęstsze przyczyny sporów spadkowych

Ogłoszenie treści testamentu, a tym samym spadku po zmarłej osobie, często budzi wiele kontrowersji i sporów. Nawet w najbliższej rodzinie zdarzają się kłótnie o należny majątek, dlatego w takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc specjalisty. Warto wiedzieć, że nawet jeśli dana osoba nie została uwzględniona w testamencie, nadal ma szanse na uzyskanie spadku. Podpowiadamy, jakie są przyczyny sporów spadkowych i jak można je rozwiązać.

Z czego mogą wynikać spory spadkowe?

Większości osobom wydaje się, że spory o spadek powstają częściej wśród dalszej rodziny. Okazuje się jednak, że są powszechne między najbliższymi sobie osobami. Zazwyczaj wynikają z mało przejrzystej, ostatniej woli zmarłego, czyli testamentu. Podważyć ją może każdy, nawet obcy, który uważa, że ma prawo do spadku. Z tego powodu istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zadbać o prawidłowe sporządzenie testamentu, najlepiej z radcą prawnym.

Spory spadkowe wynikają także z sytuacji, gdy spadkobiercy uważają podział majątku za niesprawiedliwy. Jest to szczególnie częsty przypadek wśród dzieci i najbliższej rodziny zmarłego, która opiekowała się nim za życia.  Kwestia podziału spadku i rozliczanie nakładów dokonanych na przedmiot spadku jest także częstą przyczyną sporów spadkowych. 

Specjaliści z kancelarii radcy prawnego De Iure wyjaśniają: 

Spory spadkowe pojawiają się również wtedy, istnieje ryzyko niedostatecznego zabezpieczenia bytu dziecka lub małżonka. Jest to częsta sytuacja, gdy śmierć następuje nagle, szczególnie w młodym lub średnim wieku.

Inna przyczyna sporów spadkowych to podejrzenie spisania testamentu pod przymusem lub w stanie niepełnej zdolności spadkowej.

W jaki sposób rozwiązać spór spadkowy?

Z zasady sporom spadkowym lepiej zapobiegać, niż je rozwiązywać. Aby ich uniknąć, warto sporządzić testament odpowiedzialnie, przemyślanie i z profesjonalnym doradcą prawnym. Dzięki temu dokument będzie jasny i czytelny dla potencjalnych spadkobierców oraz sądu.

Wiele sporów spadkowych udaje się rozwiązać polubownie, z pomocą doświadczonego prawnika, którego rolą jest nie tylko analiza wszystkich dokumentów, ale również doradztwo i mediacja pomiędzy stronami konfliktu.

Jeżeli sprawy nie udaje się rozwikłać za zgodą i porozumieniem stron, niezbędna okazuje się interwencja sądu. Ten rozstrzyga spór według własnego uznania, po dokładnej i skrupulatnej analizie testamentu, więzi stron ze zmarłym, a także ich sytuacji życiowej. Jest to podstawą do sprawiedliwego podziału należnego majątku.

Od wyroku sądowego każda ze stron sporu spadkowego może się odwołać, jeśli ten jest niezadowalający. Podczas procesu warto stale korzystać z pomocy radcy prawnego, który wesprze wnioskodawcę w rozwiązaniu konfliktu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas