Artykuł sponsorowany Najczęstsze błędy popełniane przy pracach wysokościowych

Najczęstsze błędy popełniane przy pracach wysokościowych

Upadki z wysokości zajmują niechlubne wysokie miejsce wśród wypadków wydarzających się w miejscu prace. Statystyki mówią, że aż jeden na trzy wypadki zachodzi właśnie podczas pracy na wysokości. Dlatego tak ważne, podczas jej wykonywania, jest przestrzeganie zasad BHP i odpowiednia organizacja miejsca pracy. Warto wiedzieć jakie błędy są najczęściej popełniane i czego unikać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Gdzie i jakie wypadki zdarzają się najczęściej?

Wśród wypadków plasujących się najwyżej w rankingach są upadki z drabin i rusztowań. To one są powodem największej ilości kontuzji, zranień, ale także śmierci wśród pracowników. Nie bez powodu wszelakie prace na wysokości należą do grona zawodów wysokiego ryzyka.

Z analiz wynika, że takie wypadki są związane głównie z budownictwem, ale zdarzają się także między innymi w służbach oczyszczania, przemyśle stoczniowym, transporcie lądowym, powietrznym i wodnym, jak i  przemyśle maszynowym czy rolnictwie.

Przyczyny wypadków

Przyczyny wypadków, związanych z pracami na wysokościach dzieli się na kilka kategorii. Należą do nich:

  • Wypadki związane z niewłaściwym stanem maszyn, urządzeń i materiałów.

Zaliczymy tutaj wypadki spowodowane między innymi nieoznakowaniem miejsc, które stwarzają zagrożenie, niezainstalowaniem odpowiednich balustrad ochronnych czy siatek ochronnych, a także brakiem zakotwień w rusztowaniach ruchomych.

  • Wypadki związane z niewłaściwą organizacją pracy – ogólną oraz dotyczącą poszczególnych stanowisk.

Czyli  wypadki spowodowane zastosowaniem nieodpowiednich technologi i środków pracy, wynikające z nieodpowiedniego przygotowania stanowiska pracy, a także wykonywaniem pracy mimo istniejących przeciwwskazań lekarskich.

  • Wypadki związane z nieprawidłowym lub niewłaściwym zachowaniem pracownika oraz jego niewłaściwym stanem psychofizycznym.

Najczęstszą przyczyną wśród tej kategorii jest dekoncentracja pracownika i lekceważenie zagrożenia wynikającego z pracy. Jednak można wymienić tutaj również przebywanie i przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

  • Wypadki związane ze stosowaniem niewłaściwych środków ochrony indywidualnej lub ich brakiem.

Powodami tego typu wypadków może być odpinanie linek od uprzęży, nieodpowiednie kotwiczenie uprzęży czy niekorzystanie z obuwia i rękawic ochronnych. 

Skutki wypadków

Prace wysokościowe są pracami o szczególnym poziomie ryzyka, a ich skutkiem może być  śmierć lub ciężkie urazy pracownika.

Bezpieczeństwo podczas pracy zależy nie tylko od pracodawcy, ale także od pracownika, co potwierdza ekspert z firmy Alpinest, która swoją siedzibę ma w województwie małopolskim. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalistów, którzy specjalizują się w tego typu pracach i zapewniają najwyższe standardy usług.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas