Materiał Partnera Płotki przeciwśniegowe - czym się charakteryzują i jak je zamontować?

Płotki przeciwśniegowe - czym się charakteryzują i jak je zamontować?

Zima jest porą roku szczególnie zagrażającą różnego rodzaju elementom budynku. Przykładowo opadający z dachu śnieg, zwłaszcza w dużych ilościach, może zerwać rynny lub uszkodzić przedmioty czy rośliny, znajdujące się w pobliżu okapu, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla przechodzących ludzi. Im większe nachylenie połaci, tym szybciej i częściej zsuwa się śnieg. Orynnowanie jest natomiast dość trudne do naprawy w sezonie zimowym, co może skutkować następnie zalewaniem dachu i elewacji deszczem. Warto przygotować się na taką ewentualność i zainwestować w tzw. płotki przeciwśniegowe.

Dlaczego zabezpieczenia przeciwśniegowe są niezbędne?

Jak zostało wspomniane, zsuwający się z dachu śnieg to zagrożenie nie tylko dla przedmiotów, ale i dla ludzi. Warto zwrócić tu jednak uwagę na fakt, iż dachy o niższym kącie nachylenia także są narażone. Na takich powierzchniach śnieg zalega przez dłuższy czas i wówczas lodowacieje poprzez powtarzające się procesy topnienia i zamarzania. Wtedy powstała zaspa stanowi jeszcze większe zagrożenie. 

Płotki przeciwśniegowe są w stanie zatrzymać opadający śnieg. Wykonywane są ze stali ocynkowanej ogniowo, a także lakierowane proszkowo. To sprawia, że konstrukcje charakteryzują się wytrzymałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Dodatkowym plusem jest fakt, iż tego typu zabezpieczenie przeciwśniegowe możemy zainstalować podczas montażu pokrycia dachowego, ale nie tylko. Jesteśmy w stanie zrobić to również w późniejszym czasie, jeśli zauważymy taką potrzebę. 

Na czym polega montaż płotków przeciwśniegowych?

Przy wyborze miejsca mocowania płotków przeciwśniegowych należy wziąć pod uwagę wzmocnienia więźby dachowej. Bez tego zalegający śnieg mógłby zbyt mocno obciążać krokwie, a to stanowiłoby zagrożenie dla konstrukcji. 

Przed rozpoczęciem montażu trzeba wyciąć zamek w dachówce – na szerokości płaskownika, będącego podstawą wspornika płotka przeciwśniegowego. W przypadku pokrycia z blachy wsporniki łączone są z łatami przez pokrycie. Używane są wówczas wkręty z uszczelkami z tworzywa EPDM. Aby uniknąć błędów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Firma Korp Alpin posiada w swojej ofercie różnego rodzaju prace budowlane i monterskie – również na wysokościach. Korzystając z usług specjalistów, możemy mieć pewność, że montaż przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. 

Opracowanie:

Korp Alpin Robert Radwan Pytlewski

Kobyłka , Matejki 5

Podziel się