Artykuł sponsorowany Na czym polega wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego?

Na czym polega wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego?

Kara pozbawienia wolności większości z nas kojarzy się z przebywaniem w zakładzie karnym przez określony czas. Nie zawsze tak to jednak wygląda. W niektórych sytuacjach możliwe jest wykonywanie kary w mieszkaniu – nie oznacza to jednak, że skazany może robić, co chce. Wciąż znajduje się pod kontrolą kuratora sądowego za pomocą tzw. dozoru elektronicznego. Na czym polega ten system odbywania kary?

System dozoru elektronicznego 

Skazany, odbywający karę w systemie dozoru elektronicznego, zobowiązany jest do pozostawania w mieszkaniu wskazanym przez sąd. Może je opuszczać, jednak tylko w określonych sytuacjach i ustalonych godzinach. Przykładem są wyjścia do pracy. Za pośrednictwem nadajnika, umieszczanego na ręce lub nodze osoby skazanej, oraz urządzeń monitorujących, kurator sądowy może pełnić pośredni nadzór nad wykonywaniem kary. Jest wówczas w stanie kontrolować, kiedy skazany opuszcza mieszkanie i w razie potrzeby szybko zareagować. Jeśli dozór ma pełnić funkcję resocjalizacyjną, to możliwe jest połączenie go z programem wychowawczym. 

Kiedy stosowany jest dozór elektroniczny?

Kluczowym aspektem jest wysokość kary pozbawienia wolność, która została orzeczona wobec sprawcy danego czynu. Nie może ona przekraczać roku. Ponadto skazany musi pozyskać zezwolenie od sądu penitencjarnego. Warunkiem przyznania dozoru elektronicznego jest również konieczność dostarczenia pisemnej zgody od każdej pełnoletniej osoby, która wspólnie ze skazanym zamieszkuje wskazane mieszkanie. Ponadto możliwości techniczno-organizacyjne ustalonego miejsca muszą być wystarczające, aby dozór elektroniczny mógł być realizowany. 

Jak pozyskać zezwolenie na dozór elektroniczny?

Wnioski zwykle składane są przez obrońców. Przykładowo, merytoryczną pomoc w zakresie Prawa Karnego pozyskamy w Kancelarii adwokackiej Dariusz Sięka. Ponadto wniosek może złożyć również prokurator, kurator sądowy lub dyrektor zakładu karnego. Nie może tego zrobić członek rodziny skazanego. Wniosek powinien zawierać:
  • oznaczenie sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji i sygnaturę akt tego sądu,
  • numer telefonu kontaktowego,
  • pisemne zgody wszystkich osób pełnoletnich, mieszkających z osobą skazaną,
  • uzasadnienie, przedstawiające okoliczności, względem których wykonywanie kary w systemie elektronicznym będzie wystarczające dla osiągnięcia celów wyroku. 
Rozpatrywaniem złożonych wniosków zajmuje się natomiast wydział penitencjarny sądu okręgowego. 

Opracowanie:

Dariusz Sięka Kancelaria Adwokacka

Kraków , Rynek Dębnicki 6 lok. 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas