Artykuł sponsorowany Na czym polega utylizacja odpadów chemicznych?

Na czym polega utylizacja odpadów chemicznych?

Odpady chemiczne powstające każdego dnia w ogromnych ilościach w zakładach przemysłowych różnych gałęzi stanowią problem nie do zignorowania we współczesnym świecie. Co zaliczamy do odpadów chemicznych i w jaki sposób sobie z nimi radzimy? Na czym polega utylizacja tego rodzaju odpadów? Dlatego ich neutralizacja jest konieczna? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Co zaliczamy do odpadów chemicznych?

Pod hasłem „odpady chemiczne” kryje się obszerna i różnorodna grupa produktów ubocznych wielu dziedzin przemysłu: chemicznego, petrochemicznego, farmaceutycznego, nawozowego, spożywczego, hutniczego i wielu innych. O przykłady odpadów chemicznych zapytaliśmy specjalistę z Polskiej Grupy Recyklingu Pro Eko:

Do odpadów chemicznych zaliczamy substancje wykorzystywane w zakładach przemysłowych do różnych celów lub takie, które powstają na drodze przeprowadzanych tam procesów. Są to m.in.: rozpuszczalniki, wody popłuczne, ługi, szlamy i zawiesiny, zmywacze do farb i lakierów, papier fotograficzny zawierający srebro, odczynniki chemiczne, detergenty, odpady z odtłuszczania i wiele innych.

Lista odpadów chemicznych jest bardzo długa, a jej części składowe różnią się pod względem stanu skupienia i właściwości. To sprawia, że każdy z tych odpadów utylizuje się inaczej. Czy jest jedna generalna zasada obowiązująca podczas utylizacji odpadów chemicznych?

Co zrobić z odpadami chemicznymi?

Ujmując temat najbardziej ogólnie, utylizacja odpadów chemicznych polega na poddaniu ich reakcjom i procesom, w wyniku których z niebezpiecznej i aktywnej substancji uzyska się taką, która nie jest szkodliwa i może być następnie poddana zwykłej utylizacji lub recyklingowi.

Ponieważ neutralizacja odpadów chemicznych wymaga profesjonalnych laboratoriów i zaawansowanego sprzętu, zakłady przemysłowe przekazują swoje odpady wyspecjalizowanym firmom. Dzięki temu niebezpieczne pozostałości nie zalegają na terenie zakładu i są unieszkodliwiane, co przyczynia się do utrzymania środowiska naturalnego w dobrym stanie i niezatruwania powietrza, wody oraz gleby, z których czerpiemy na co dzień.

Firma odbierająca odpady chemiczne powinna legitymować się uprawnieniami do tego typu działalności. Dokumenty te potwierdzają, że pracownicy mają kompetencje, a przedsiębiorstwo zaplecze technologiczne do zajmowania się odpadami chemicznymi we właściwy sposób. Legalna i bezpieczna utylizacja odpadów chemicznych leży w szeroko pojętym interesie nas wszystkich i jest jednym z przejawów odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa produkującego ten szczególnie trudny do zneutralizowania typ odpadów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas