Artykuł sponsorowany Na czym polega monitoring IP?

Na czym polega monitoring IP?

Analogowe systemy CCTV, przez lata służące do monitorowania obiektów, powoli przechodzą do historii. Ich miejsce zajmują posiadające o wiele więcej zalet urządzenia do monitoringu IP. Rejestrowany w tej technologii obraz ma postać cyfrową, co istotnie ułatwia jego transmisję, obróbkę i przechowywanie – przy czym kamera wcale nie musi być połączona z komputerem. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Podobnie jak w przypadku mniej zaawansowanych rozwiązań, monitoring IP służy głównie podniesieniu bezpieczeństwa kontrolowanych przezeń obiektów oraz znajdujących się w nich ludzi i sprzętów, bywa też wykorzystywany do rejestracji pracy maszyn lub zatrudnionych osób. Nagrania z monitoringu IP mogą stanowić również materiał dowodowy, gdy zachodzi taka potrzeba, zwłaszcza że z reguły cechują się o wiele wyższą jakością niż obraz pozyskiwany z kamer analogowych.

Funkcje urządzeń

Warto jednak zaznaczyć, że nie każda kamera IP jest kamerą megapikselową. To, co odróżnia kamery tego typu od kamer tradycyjnego systemu CCTV, to przede wszystkim praca w infrastrukturze sieci opartej na protokole IP. Każde takie urządzenie można dla uproszczenia porównać do małego komputera posiadającego własny adres IP, a często także serwery WWW oraz FTP czy tzw. Video Web Server, dzięki któremu logowanie do kamery nie wymaga użycia urządzeń pośredniczących, takich jak choćby rejestrator NVR (Network Video Recorder).

Przesył obrazu

Sygnał z kamery jest przesyłany, również na żywo, przez sieć IP, a po wpięciu jej do AP (Access Point) lub switcha sieciowego (przez gniazdo ethernet) i skonfigurowaniu połączenia – także drogą radiową lub przez internet. – Dostęp do rejestrowanego obrazu uzyskuje się zwykle poprzez dedykowane oprogramowanie, wykorzystywane zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów, angażujących dziesiątki czy nawet setki zintegrowanych kamer mówi przedstawiciel firmy Hurtownia-Alarmow.pl.

Monitoring dla każdego

Do podglądu mniejszych obiektów – np. kiosków, ale też mieszkań prywatnych – z powodzeniem używa się jednak również pojedynczych urządzeń. Ich konfiguracja nie powinna stanowić problemu nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników, a nagrania mogą być zapisywane na karcie pamięci SD/SDHC (i wersjach mikro). Coraz częściej dostęp do rejestrowanego obrazu uzyskuje się też dzięki odpowiednim aplikacjom na urządzenia mobilne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas