Artykuł sponsorowany Do czego służą czujki sejsmiczne?

Do czego służą czujki sejsmiczne?

Mówiąc o nowoczesnych systemach alarmowych i zabezpieczeniach przeciwwłamaniowych najczęściej skupiamy się na rozwiązaniach wykorzystujących monitoring, czujniki ruchu czy bardziej zaawansowane technologie termowizyjne oraz mikrofalowe. Wszystkie te propozycje są oczywiście skuteczne, należą jednak do najbardziej znanych – nie tylko firmom ochroniarskim, ale także włamywaczom. Dziś przyjrzyjmy się bliżej mniej oczywistym czujkom sejsmicznym.

Działanie systemów z czujkami sejsmicznymi

Czujki sejsmiczne, wykorzystywane w systemach alarmowych, mierzą wibracje i przetwarzają je na sygnały elektryczne, które następnie poddawane są dalszej analizie. Specjalne algorytmy bardzo szybko i precyzyjnie oddzielają drgania z otoczenia od tych, które wywołane są przez działanie intruza.

Omawiane systemy, dostępne w ofercie łódzkiej firmy ATLine, wykorzystują piezoceramiczne przetworniki z masą bezwładną, których zadaniem jest mechaniczne wzmocnienie wibracji odbieranych przez czujniki. Zabezpieczenia oparte na tych technologiach od dawna wykorzystywane są m.in. w bazach wojskowych na całym świecie.

Czujki sejsmiczne w systemach alarmowych

Obecnie technologia wykrywania sejsmicznego znajduje zastosowanie także w obiektach komercyjnych, jak np. biurowce, banki i lotniska, a nawet w zabezpieczeniach posesji prywatnych. Jak działają takie systemy i co przemawia za ich wyborem?

Jednym z przykładów wykorzystania czujek sejsmicznych jest zakopywany system detekcji intruzów SISMA CP 50. Czujniki drgań umieszczone głęboko pod powierzchnią gruntu pozwalają wykryć fale sejsmiczne, jakie wytwarza osoba idąca po danym terenie. System działa sprawnie bez względu na rodzaj powierzchni – może być montowany zarówno pod trawnikiem, jak i asfaltem, betonem czy kostką brukową.

Istotną zaletą systemów zakopywanych jest całkowita niewidoczność – jego obecność jest niewykrywalna dla intruza, zatem ten nie ma szansy podejmowania prób obejścia zabezpieczeń. Co ważne, system SISMA CP 50 jest niezwykle elastyczny i właściwie bezobsługowy. Dopasowuje się do ukształtowania terenu i jest zakopywany na głębokości uniemożliwiającej negatywne oddziaływanie szkodników czy zmiennych warunków pogodowych.

Czujki sejsmiczne są także ważnym elementem systemów wykrywania włamań do budynków, które umożliwiają monitorowanie drzwi i okien, ścian oraz sufitów, a nawet krat i sejfów, poprzez informowanie o oddziałujących na nie wstrząsach, a w przypadku szyb – o rozbiciu lub otwarciu.

Ciekawym przykładem są czujniki serii SPC/SPR, które nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych rozwiązań elektronicznych. W tym systemie każdy z czujników może być dowolnie konfigurowany i w razie uruchomienia alarmu, szybko identyfikowany. Dzięki temu, nawet w przypadku ochrony bardzo dużych obiektów możliwe jest natychmiastowe ustalenie, gdzie dokładnie znajduje się intruz.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas