Artykuł sponsorowany Kto ponosi koszty notarialne przy zakupie nieruchomości?

Kto ponosi koszty notarialne przy zakupie nieruchomości?

Każda umowa sprzedaży, która dotyczy przeniesienia własności nieruchomości, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłat notarialnych. Pojawia się więc pytanie: kto ponosi koszty notarialne przy zakupie nieruchomości? Zwłaszcza że nie są to małe kwoty – wysokość taksy notarialnej jest zależna m.in. od wartości samej transakcji.

Koszty przy zakupie nieruchomości zwyczajowo opłaca kupujący

Na pytanie: „kto ponosi koszty notarialne przy zakupie nieruchomości” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawo nie definiuje, kto powinien w tym przypadku uiścić wszystkie niezbędne opłaty notarialne. Zwyczajowo przyjęło się, że ponosi je kupujący – jednak strony mogą umówić się inaczej i podzielić koszty np. po połowie.

Nieco inaczej wygląda opłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera, czynność zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.  Jednak przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego kupujący ponosi zarówno koszty opłat notarialnych i sądowych, jak i jest zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – jego wysokość to 2% od wartości rynkowej nieruchomości. Podatek również pobiera notariusz – w Rzeszowie czynności notarialne związane z zakupem nieruchomości można przeprowadzić np. w Kancelarii Notarialnej.

Maksymalne stawki taksy notarialnej przy zakupie nieruchomości

Przed zakupem mieszkania, domu lub działki dobrze jest wiedzieć, ile wyniosą nas opłaty notarialne. Jak już wspomnieliśmy, jest to zależne od wartości rynkowej nieruchomości. Kwestie wynagrodzenia notariusza reguluje szczegółowo rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004  r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Obniżone koszty notarialne

Warto dodać, że koszty notarialne należy ponieść nie tylko podczas sprzedaży mieszkania, ale w każdej sytuacji, kiedy zachodzi przeniesienie własności nieruchomości, czyli także przy darowiźnie, a więc przy każdej czynności dokonanej w formie aktu notarialnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas