Artykuł sponsorowany Na czym polega umowa przedwstępna?

Na czym polega umowa przedwstępna?

Przed wykonaniem czynności prawnych takich jak sprzedaż nieruchomości lub wykonawstwo usług wiele osób decyduje się na sporządzenie umowy przedwstępnej. To działanie rozsądne, które zwiększa bezpieczeństwo obu stron. Sprawdź, na czym dokładnie polega umowa przedwstępna, co powinien zawierać taki dokument i dlaczego warto sporządzić go u notariusza.

Umowa przedwstępna – czym dokładnie jest?

Zgodnie z ustawą Kodeksu Cywilnego umowa przedwstępna to dokument zobowiązujący jedną lub obie strony do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Tę przyszłą umowę nazywamy przyrzeczoną. W umowie przedwstępnej znaleźć się muszą wszystkie postanowienia dotyczące umowy przyrzeczonej. Jest to dokument sporządzany dla bezpieczeństwa stron i zazwyczaj czynność tę wykonuje się w przypadku działań związanych  branżą nieruchomości – na przykład, gdy planujemy sprzedaż obiektu budowlanego.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Aby umowa była wiążąca i bezpieczna dla obu stron musi być zgodna z postanowieniami zawartymi w ustawie Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że musi się w niej znajdować podstawa do utworzenia umowy przyrzeczonej. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości umowa przyrzeczona nie może zostać uzupełniania o nowe postanowienia.

Istotną kwestią jest także ustalenie terminu, w którym dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Warto pamiętać, że termin ten musi zostać wyznaczony przed upływem roku od zawarcia umowy przedwstępnej – w przeciwnym wypadku nie można żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna jest zabezpieczeniem przed uchylaniem się jednej ze stron od zawarcia umowy przyrzeczonej. Pozwala również na dochodzenie roszczeń względem strony uchylającej, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy przyrzeczonej i z tego powodu jedna ze stron poniesie straty. Stanowi ona bowiem podstawę do ubiegania się o zadośćuczynienie przed właściwym organem. Aby zabezpieczyć się przed długim procesem rozstrzygającym sprawę, często w tego typu umowie zawiera się także wysokość ewentualnej kary umownej.

Rola notariusza w sporządzaniu umowy przedwstępnej

Obecność notariusza przy sporządzaniu umowy przedwstępnej nie jest konieczna, warto jednak skorzystać z usług kancelarii notarialnej. Umowa sporządzona w obecności urzędnika daje bowiem gwarancję, że jej treść zgodna jest z aktualnymi przepisami prawa. Korzystając z usług notariuszy takich jak Kancelaria notarialna Adam Robak, oferujących takie czynności notarialne masz także gwarancję, że sporządzona umowa przedwstępna daje możliwość późniejszego dochodzenia przed sądem swoich praw oraz roszczeń.

Opracowanie:

Adam Robak Kancelaria Notarialna

Katowice , Piastowska 3 lok. 12

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas