Artykuł sponsorowany Kto może skorzystać z opodatkowania kartą podatkową?

Kto może skorzystać z opodatkowania kartą podatkową?

Przy zakładaniu działalności gospodarczej przedsiębiorca staje przed wyborem formy opodatkowania. Każda inaczej będzie oddziaływać na finanse firmy, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Jedną z prostszych stanowi karta podatkowa. Niemniej jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Jakie warunki należy spełnić i z jakimi obowiązkami księgowymi się wiąże?

Zasady korzystania z karty podatkowej

To jedna z najłatwiejszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Przede wszystkim wynika to z faktu, że przedsiębiorca, który ją wybrał, nie musi prowadzić księgowości, wpłacać zaliczek na podatek dochodowy czy składać corocznych zeznań podatkowych. Ponadto korzystnie wypada także stawka podatku, która ma charakter stały. Oznacza to zatem, że nie jest zależna od osiąganych dochodów, co może okazać się pewnym utrudnieniem, gdy firma ma gorszy finansowo czas. Jej wysokość jest ustalana dla każdej działalności indywidualnie przez naczelnika urzędu skarbowego odpowiedniego dla miejsca siedziby firmy. Pod uwagę brane są takie czynniki jak:

  • liczba zatrudnionych osób,

  • liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność,

  • rodzaj oraz wielkość działalności gospodarczej.

Ostatni z wymienionych podpunktów jest istotny, jeśli chodzi o możliwość skorzystania z opodatkowania kartą podatkową. Nie każdy z przedsiębiorców może bowiem wybrać tę formę. Zgodnie z prawem podatkowym taka opcja dotyczy między innymi usług edukacyjnych, gastronomicznych (o ile sprzedawane napoje nie zawierają ponad 1,5% alkoholu), transportowych z wykorzystaniem jednego pojazdu, rozrywkowych, weterynaryjnych. Wyboru karty podatkowej dokonuje się poprzez wypełnienie druku PIT-16A lub wniosku dołączonego do formularza zgłoszeniowego CEiDG. Druga możliwość ma zastosowanie, jeśli działalność zostaje otwarta po 20 stycznia.

Obowiązki podatników z kartą podatkową

Jak zostało na początku wspomniane, przedsiębiorcy nie muszą martwić o prowadzenie KPiR czy tym bardziej ksiąg rachunkowych. Nie oznacza to jednak, że nie są zobligowani do żadnych czynności rachunkowych wobec organów skarbowych. Przede wszystkim obowiązująca stawka podatku musi być uiszczona do 7 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc z wyjątkiem grudnia – do 28 dnia. Ponadto niezbędne jest także sporządzenie deklaracji podatkowej PIT-16A, czym może zająć się między innymi biuro rachunkowe Zo-Ja z Włocławka, i złożenie jej do 31 stycznia. Przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej powinni również pamiętać, że są zobowiązani do wydania rachunków lub faktur na żądanie klientów, a ich kopie przechowywać nie krócej niż 5 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas