Artykuł sponsorowany Kiedy obowiązują nas alimenty na małżonka?

Kiedy obowiązują nas alimenty na małżonka?

Kwestie finansowe są dość istotną częścią rozstania małżonków. Po rozwodzie wspólny majątek ulega podziałowi oraz są zasądzane alimenty na dzieci. Często jednym ze skutków rozwodu jest istotne pogorszenie sytuacji materialnej jednego z małżonków. Czy w takiej sytuacji przysługuje pomoc drugiej strony postępowania rozwodowego? W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy obowiązują alimenty na byłego małżonka i jak skutecznie się o nie ubiegać.

Kiedy przysługują alimenty na żonę lub męża?

Przyznanie alimentów od małżonka nie oznacza, że będzie to dożywotnio płacone świadczenie. Obowiązek alimentacyjny wobec małżonka wygasa wraz z upływem 5 lat od daty ogłoszenia prawomocnego orzeczenia rozwodu. W szczególnych przypadkach sąd może przedłużyć ten czas, ale tylko wtedy, gdy występują ku temu ważne przesłanki. Jeśli osoba uprawniona do płacenia alimentów jest winna rozkładowi pożycia małżeńskiego, jest ona zobowiązania do uiszczania świadczeń dożywotnio. Przypadkiem, w którym obowiązek alimentacyjny wygasa wcześniej, jest sytuacja, gdy osoba uprawniona do pobierania alimentów wstąpi w nowy związek małżeński. W celu dokładnej analizy Twojego przypadku najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą od prawa rodzinnego, np. z Kancelarii Adwokackiej Adw. Anna Oniszczuk-Popek w Łodzi.

Kto może ubiegać się o alimenty od małżonka?

Ustanie instytucji małżeństwa, niesie ze sobą wiele konsekwencji, w tym finansowych. Pamiętaj o tym, że nie musisz znajdować się w niedostatku, aby skutecznie starać się o przyznanie alimentów. Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie i zależy od potrzeb i możliwości zarobkowych strony pozywającej o alimenty. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twój były współmałżonek może płacić na Ciebie alimenty – prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym z pewnością będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Pomoże Ci przygotować potrzebną dokumentację oraz skutecznie ubiegać się o tę formę wsparcia finansowego. Uzyskanie alimentów od byłego współmałżonka pozwala złagodzić efekt nagłego pogorszenia sytuacji finansowej. W ten sposób osoba rozwiedziona może przez kolejne lata liczyć na wsparcie w celu zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb. Skorzystaj z pomocy prawnej i dowiedz się, jak ubiegać się o alimenty od byłego małżonka!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas