Artykuł sponsorowany Kiedy błąd medyczny kieruje się na drogę karną?

Kiedy błąd medyczny kieruje się na drogę karną?

Leczenie pacjentów wymaga od lekarza najwyższej staranności oraz zaangażowania. Niekiedy jednak na skutek różnych okoliczności dochodzi do popełnienia tak zwanych błędów medycznych. To działania, które powodują u chorego i narażają go na trwały uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć. W takim przypadku lekarz może zostać postawiony przed sądem w trybie postępowania karnego.

Kiedy powstaje odpowiedzialność karna?

Taki stan może zaistnieć zarówno w wyniku działania, jak i jego zaniechania przez lekarza w konkretnych sytuacjach. Co do zasady błędy medyczne dzieli się na trzy grupy, czyli:

  • diagnostyczne – postawienie błędnej diagnozy bądź niewykorzystanie wszystkich możliwych i dostępnych metod diagnostycznych, co rzutuje na dalsze etapy leczenia;
  • terapeutyczne – zastosowanie metod terapii niezgodnych z obowiązującą praktyką oraz wiedzą medyczną, jak również wykorzystywanie wadliwych sposobów leczenia;
  • techniczne – zaniedbanie, na skutek którego może dojść na przykład do pozostawienia ciał obcych w tkankach pacjenta podczas operacji;
  • organizacyjne – wadliwe regulacje w funkcjonowaniu danej placówki zdrowotnej.

Stąd też, aby zaistniała wspomniana odpowiedzialność karna muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki. Mowa tutaj o: pojawieniu się jednego z wymienionych błędów medycznych, związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy działaniem lekarza a stanem zdrowia pacjenta oraz winie.

Jak zgłosić sprawę na drogę sądową?

W przypadku trybu karnego konieczne jest wniesienie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia błędu lekarskiego. Takiego zgłoszenia może dokonać zarówno sam pacjent, jak i jego rodzina. Najczęściej tego rodzaju sprawy pojawiają się w momencie śmierci osoby leczonej. W tego rodzaju piśmie powinny znaleźć się również zarzuty, jakie pokrzywdzony stawia lekarzowi. Należy pamiętać, że postępowanie przygotowawcze zostanie wszczęte, jeśli będą one dotyczyć działań, mających bezpośredni związek z powstałym uszczerbkiem na zdrowiu bądź zgonem. Warto już na tym etapie zdobyć pełną dokumentację medyczną, która posłuży jako dowód w sprawie.

Co może zrobić dla nas prawnik?

Postępowania karne w sprawie błędów medycznych są niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Warto skorzystać z pomocy prawnej, której właśnie w takich przypadkach udziela na przykład kancelaria adwokacka Wolfowicz Wende Biedulski, mieszcząca się w Warszawie. Bardzo często prawnicy, którzy się nimi zajmują, współpracują ze specjalistami różnych specjalizacji lekarskich, a także dysponują odpowiednią wiedzą w tym zakresie. W takich sprawach ogromne znaczenie ma również rzetelna opinia biegłego. Adwokaci pełnią tutaj rolę wspomagającą prokuratora, czyli mogą składać wnioski, a także uczestniczyć w przesłuchaniach świadków. W przypadku błędów medycznych i czynów uwzględnionych w kodeksie karnym na lekarza może zostać nałożona kara grzywny, ograniczenie wolności, pozbawienia wolności, jak również zakaz wykonywania zawodu.

Opracowanie:

Kancelaria Adwokacka Wolfowicz Wende Biedulski

Warszawa , Wiejska 17 lok. 15

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas