Artykuł sponsorowany Jakie są różnice i podobieństwa w skutkach prawnych między rozwodem a separacją?

Jakie są różnice i podobieństwa w skutkach prawnych między rozwodem a separacją?

Kiedy trudności w związku małżeńskim wydają się nie do pokonania, para może zdecydować się na rozstanie, co nie musi jednak oznaczać rozwodu. Rozwiązaniem łagodniejszym, a co najważniejsze – odwracalnym, jest separacja. Sądowe orzeczenie separacji daje małżonkom czas na podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie wspólnej przyszłości. 

Podczas gdy rozwód jest całkowitym rozwiązaniem małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, separacja sądowa polega na uchyleniu niektórych elementów prawnych małżeństwa. Sąd orzeka separację w sytuacji, gdy stwierdza zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – czyli nic małżonków już nie łączy, lecz rozkład ten nie ma trwałego charakteru. Oznacza to, że istnieją jeszcze szanse na odbudowanie wspólnego pożycia. 

Różnic w skutkach prawnych rozwodu i separacji jest jednak więcej.

Rozwód a separacja. Różnice w skutkach prawnych


Podstawową różnicą w skutkach prawnych rozwodu i separacji jest brak możliwości zawarcia kolejnego małżeństwa przez osoby będące w separacji. W sytuacji rozwodu taka możliwość istnieje

 – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Adwokackiej Karsten w Krakowie.

Orzeczenie rozwodu pozwala na powrót do nazwiska rodowego przez małżonka, który przyjął nazwisko swojego współmałżonka. W tym celu wystarczy złożyć właściwe oświadczanie w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast orzeczenie separacji nie daje takiej możliwości.

Trzeba zaznaczyć, że uchylenie wspólnoty małżeńskiej przez separację sądową nie zwalnia małżonków z obowiązku wzajemnej pomocy. Małżonkowie w separacji powinni wspierać się w strefie materialnej i niematerialnej w trudnych sytuacjach takich jak np. choroba. W przypadku orzeczenia rozwodu takie obowiązki ustają.

Rozwód i separacja. Podobieństwa w skutkach prawnych


Oprócz wymienionych różnic między rozwodem a separacją istnieją również pewne podobieństwa. W obu tych sytuacjach sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, może ograniczyć władzę jednego z rodziców lub pozbawić go tej władzy całkowicie. Zarówno orzeczenie rozwodu, jak i orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Separacja, tak samo jak rozwód, skutkuje wyłączeniem z dziedziczenia ustawowego w razie śmierci drugiego małżonka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas