Materiał Partnera Jakie są najpopularniejsze sposoby oprawiania dokumentów w drukarniach?

Jakie są najpopularniejsze sposoby oprawiania dokumentów w drukarniach?

Oprawianie dokumentów nie tylko pozwala na lepszą organizację i właściwe ich uporządkowanie, ale również zdecydowanie poprawia estetykę. Jest przydatne szczególnie w przypadku dokumentacji ważnej np. prac magisterskich. Proces ten przydaje się również w firmach, które są zmuszone odpowiednio segregować poszczególne wydruki. Jakie sposoby oprawiania stosują współczesne drukarnie?

Bindowanie i termobindowanie

Bindowanie jest szybkie i tanie, dlatego najczęściej wybiera się je w celu uporządkowania wydrukowanych dokumentów. Wyróżnia się dwa rodzaje bindowania, które dość mocno się od siebie różnią:

  • Bindowanie klasyczne – polega na przedziurkowaniu wszystkich dokumentów wzdłuż jednego z boków, a następnie umieszczeniu ich na plastikowym lub drutowanym grzbiecie. Jedną z największych zalet bindowania klasycznego jest – mimo bardzo spójnego połączenia – możliwość wyjmowania lub dokładania kartek.
  • Termobindowanie – proces bardziej nowoczesny, jako spoiwo wykorzystujący klej. Mimo lepszej estetyki wykończenia, kartki zostają złączone na zawsze, co dla wielu może stanowić poważny minus tej usługi.

Ze względu na niską cenę, bindowanie jest polecane dla osób, które muszą usystematyzować sobie wiele dokumentów na przykład w celu ich archiwizowania. 

Oprawa twarda

Oprawianie w twarde okładki jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym i eleganckim. Zwykle sięgają po nie prawnicy, księgowi lub biura notarialne. Tego typu oprawy są również przeznaczone do prac naukowych, takich jak licencjat, magisterka czy też doktorat. Do wyboru jest wiele różnych wzorów i kolorów. Zwykle są to okładki imitujące wyglądem skórę lub tkaninę. Mogą być również zaopatrzone w tematyczny napis, który wybiera się w drukarni spośród dostępnych opcji lub zamawia personalizowany. Oprawianie dokumentów w twarde okładki polega na umieszczeniu ich między jej dwiema warstwami, a następnie zaciśnięciu grzbietu w specjalnym, metalowym kanale.

Oprawa w listwę wsuwaną

Ostatnim z popularnych sposobów jest złączenie kartek przy pomocy specjalnej listwy. Przy tego typu rozwiązaniu można oprawione dokumenty rozkładać i ponownie składać. Jest to najmniej estetyczne rozwiązanie i stosuje się je do dokumentacji liczącej maksymalnie 100 kartek. Oprawa w listwę wsuwaną często jest wybierana w przypadku mniej ważnych dokumentów, które po prostu powinny być składowane w jednolitym komplecie, ale nie muszą luksusowo się prezentować.

Profesjonalną i estetyczną oprawą ważnych dokumentów zajmuje się drukarnia X Point, mieszcząca się w Gdyni, która świadczy usługi zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.

Podziel się