Materiał Partnera Jakie kwiaty kupić na pogrzeb?

Jakie kwiaty kupić na pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby to bolesne doświadczenie. Niezależnie od tego, czy należymy do rodziny zmarłego, czy też z denatem łączyły nas relacje zawodowe lub przyjacielskie, pragniemy pożegnać go z należnym szacunkiem. Z tego powodu udajemy się na pogrzeb z kwiatami, które towarzyszą nam na każdym etapie życia. Wielu żałobników ma jednak problem z doborem odpowiednich roślin. Czy są kwiaty, których nie wypada przynosić na pogrzeb? Jaka wiązanka sprawdzi się z tej okazji najlepiej?

Jaki rodzaj kwiatów przynieść na ostatnie pożegnanie?

W naszym kręgu kulturowym możemy znaleźć sporo kwiatów, które jednoznacznie kojarzą się z żałobą. W kompozycjach pogrzebowych umieszcza się też rośliny, które powszechnie wykorzystuje się we florystyce. Kwiaty na pogrzeb dobiera się pod kątem trwałości i kolorystyki. Ich gatunek jest rzeczą mniej istotną. Klienci kwiaciarni najczęściej decydują się na zakup:

  • chryzantem – kwiaty te są ściśle związane z kultem zmarłych, symbolizują smutek, żałobę i rozpacz,
  • mieczyków – wyróżniają się mnogością barw i kłosowatymi kwiatostanami o niezwykłej urodzie,
  • lilii i kalii –   symbole współczucia i niewinności, są to rośliny efektowne i delikatne jednocześnie,
  • goździków – bardzo trwałe kwiaty występujące w szerokiej gamie odcieni,
  • róż – królowe kwiatów, w wiązance pogrzebowej symbolizują głęboki szacunek.

Jak radzi florystka z Kwiaciarni Miodowej – nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować zmarłemu jego ulubione kwiaty. Takie zachowanie świadczy o bardzo bliskiej relacji. Nie ma nic złego w przyniesieniu na pogrzeb słoneczników, stokrotek czy tulipanów. Czasem warto wyjść poza utarte schematy, by pożegnać zmarłego najlepiej, jak umiemy. Na ceremonię pogrzebową nie wypada jednak kupować kwiatów sztucznych.

Jaki typ wiązanki wybrać?

Najbliższa rodzina zmarłego zwykle żegna go wieńcami. Są to duże kompozycje florystyczne, które można eksponować zarówno na leżąco, jak i na stojąco. Kwiaty układane są na gałązkach drzew iglastych. Zazwyczaj wieniec ma kształt koła, ale można też nadać mu formę serca, łezki czy okręgu. Z wieńcem na pogrzeb przychodzą również delegacje z pracy. Wiązanki to nieco mniej okazałe kompozycje pogrzebowe. Przeznaczone są dla dalszej rodziny zmarłego, przyjaciół i znajomych. Składają się z kilku lub kilkunastu przybranych kwiatów. Całość ozdabia się taśmą pogrzebową, na której umieszcza się dedykację. Podobnie czyni się w przypadku wieńców. Dzieci i dalecy znajomi osoby nieżyjącej mogą przyjść na pogrzeb z pojedynczym kwiatem lub skromnym bukietem.

Opracowanie:

Aleksandra Kaczmarska Kwiaciarnia Miodowa

Starachowice , Miodowa 17

  • tel. 786 175 013

Podziel się