Artykuł sponsorowany Jak wygląda władza rodzicielska po rozwodzie. Najważniejsze zagadnienia

Jak wygląda władza rodzicielska po rozwodzie. Najważniejsze zagadnienia

Rozwód może powodować sytuacje, które będą wymagały ustaleń związanych z kontaktem z  dziećmi. Często poruszaną kwestią jest więc to, który z rodziców będzie sprawował nad nimi opiekę. Trudne sytuacje, w których opiekunowie nie mogą polubownie ustalić tej kwestii, są najczęściej regulowane podczas rozprawy sądowej. Warto jednak pamiętać, że podstawowym czynnikiem branym pod uwagę jest dobro dzieci. Jak więc wyglądają kwestie prawne w tym zakresie?

Polubowne ustalenie opieki nad dziećmi po rozwodzie

Małżonkowie mogą – w toku postępowania rozwodowego – ustalić pisemne porozumienie dotyczące kwestii związanych z władzą rodzicielską oraz utrzymywaniem kontaktów z dziećmi. W takim przypadku sąd bierze pod uwagę wszystkie zagadnienia dotyczące dobra małoletniego, włączając w to zabezpieczenie materialne oraz sprawy związane z wychowaniem.

Po szczegółowej analizie środowisk, w których żyją małżonkowie oraz przedstawieniu materiału dowodowego, sąd określa zakres opieki każdego z rozwodzących się partnerów. Jeśli rozpad związku przeprowadzony jest w polubownej atmosferze, najczęściej ustalane są warunki zgodne z wolą obojga rodziców. Warto jednak pamiętać, że to dobro dziecka jest głównym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji prawnej.

Może to skutkować naprzemienną opieką np. dowolnym przebywaniem potomstwa na terenie domów byłych partnerów lub zamieszkaniem dziecka w jednym z gospodarstw i nieograniczoną możliwością widywania się z drugim rodzicem. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, jednak doświadczenia związane z rozwodami wykazują, że czasami nie jest możliwe.

Brak porozumienia w kwestiach związanych z opieką nad dziećmi

Rozwodzące się małżeństwo nie zawsze dochodzi do porozumienia w kwestiach związanych z władzą rodzicielską. Nie oznacza to jednak, że tylko jeden z rodziców będzie sprawował opiekę nad potomstwem. Polskie prawo określa, że na ogół władza rodzicielska powinna być sprawowana przez obojga opiekunów.

Przepisy wprowadzone w 2015 roku sugerują, że dziecko ma prawo do kontaktów z każdym ze swoich rodziców niezależnie od ich rozwodu. Jest to celowym zabiegiem, aby potomkowie małżeństw, które nie przetrwały – w jak najmniejszym stopniu odczuli negatywne skutki związane ze zmianą miejsca zamieszkania oraz trybu życia.

Sąd na ogół wysłuchuje opinii małoletniej osoby i w razie braku porozumienia rodziców – samodzielnie określa warunki opieki oraz sprawy związane z alimentami. Najczęściej brane są pod uwagę kwestie stopnia dojrzałości dziecka, jego stanu zdrowia oraz ogólnych preferencji co do kontaktu z rodzicami.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców

– W przypadku, gdy sąd uzna za stosowne ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z małżonków, najczęściej przydziela prawo do opieki rodzicowi, który jest z dzieckiem bardziej związany i jest w stanie zapewnić mu lepsze warunki bytowe oraz emocjonalny spokój – informuje pracownik Kancelarii Adwokackiej Andrzej Karpowicz z Myszkowa.

W takiej sytuacji rozstrzygnięcie kwestii z tym związanych powinno jasno sugerować oraz określać, kto ma większe prawo oraz definitywnie rozwiązać wszelkie wątpliwości i spory pomiędzy byłymi partnerami.

Rodzic, któremu przyznano większe prawa, może więc decydować o istotnych aspektach związanych z obywatelstwem potomka oraz ewentualnym wyjazdem za granicę i sprawami dotyczącymi leczenia, wykształcenia, oraz miejsca zamieszkania.

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie

Istotnym zagadnieniem są także kontakty rozwiedzionego rodzica z dzieckiem. Jest to aspekt niezależny od kwestii związanych z władzą rodzicielską, a kontakty mogą być utrzymywane nawet w przypadku całkowitego pozbawienia władzy rodzicielskiej. W takim przypadku sąd określa częstotliwość oraz formę takich spotkań lub też utrzymywania korespondencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas