Artykuł sponsorowany Jak uzyskać zadowalającą kwotę odszkodowania z polisy OC?

Jak uzyskać zadowalającą kwotę odszkodowania z polisy OC?

Wypadki i kolizje drogowe zdarzają się każdego dnia. Osoby, które zostały pokrzywdzone, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za straty majątkowe, np. koszty naprawy pojazdu lub leczenia oraz zadośćuczynienie za straty niemajątkowe, np. doznany ból i cierpienie. Jednak nie zawsze wysokość otrzymanej kwoty nas zadowala, ponieważ nasze straty są o wiele większe. W takiej sytuacji możemy walczyć o uzyskanie większych kwot odszkodowania lub zadośćuczynienia. Kiedy możemy uzyskać takie świadczenia i co należy zrobić, aby jego kwota była wyższa?

Czym jest ubezpieczenie OC i kto ma prawo do uzyskania odszkodowania?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to obligatoryjna polisa, którą muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadanie aktualnej polisy OC to obowiązek wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, które zostały dopuszczone do ruchu, niezależnie od tego, czy są one użytkowane. Ubezpieczenie OC chroni nas przed poniesieniem kosztów w momencie, gdy spowodujemy kolizję, wypadek lub inne zdarzenie drogowe. Polisa ta stanowi ochronę majątku osoby ubezpieczonej, a także gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym.

Odszkodowanie z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przysługuje wszystkim osobom, które doznały uszczerbku zdrowotnego lub majątkowego w wyniku ruchu pojazdu mechanicznego spowodowanego czynnościami osób trzecich. Mówiąc nieco prościej, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, w którym ucierpi mienie lub inna osoba będąca uczestnikiem ruchu drogowego, to wszelkie straty pokrywane są przez zakład ubezpieczeń. Warto podkreślić, że polisa OC obejmuje także szkody powstałe na parkingach oraz w trakcie ładowania i rozładowywania pojazdu oraz podczas wsiadania do niego i wysiadania z niego.

Dochodzenie odszkodowania komunikacyjnego na drodze sądowej

Jeśli uzyskanie odszkodowania z tytułu polisy OC jest trudne lub jego kwota nas nie satysfakcjonuje, ponieważ nie jest ona adekwatna odnośnie do poniesionych strat, wówczas swoich praw możemy dochodzić na drodze sądowej. Z informacji, jakie przekazał adwokat Jakub Michalski z Kancelarii Adwokackiej z Łodzi, który prowadzi tego typu sprawy, możemy w takich sytuacjach złożyć w odpowiednim sądzie pozew o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia. W pozwie powinny być zamieszczone przede wszystkim żądanie zasądzenia wskazanej kwoty oraz wnioski dowodowe wraz z uzasadnieniem. Jeżeli chodzi o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, wskazane jest dołączenie dokumentów medycznych. Zadaniem poszkodowanego jest również opisanie przebiegu leczenia i jego skutki, a także wykazanie, w jaki sposób wypadek trwale wpłynął na jego zdrowie, psychikę lub jakość życia. Niezbędne będzie także zawnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lekarza, który jako specjalista ustali czy i jaki uszczerbek na zdrowiu doznał pokrzywdzony.

Następnie trzeba czekać do momentu, aż otrzymamy odpis odpowiedzi pozwanego, a potem sąd ustala termin rozprawy. Zwykle taka sprawa trwa od paru miesięcy do nawet paru lat. Główny wpływ na to ma sprawność sądu oraz wielkość miasta. Z uwagi na to, że tego typu sprawy są często skomplikowane, warto skorzystać z fachowej pomocy adwokata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas