Materiał Partnera Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Pacjenci, którzy ponieśli szkodę z powodu błędu medycznego, często nie dochodzą swoich praw o odszkodowanie. Niektórzy mogą nie być świadomi takiej możliwości, natomiast innych może odstraszać wizja skomplikowanego oraz długotrwałego procesu. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie o odszkodowanie za błędy medyczne i czy warto skorzystać z pomocy prawnika. 

Czym jest błąd medyczny?

Najogólniej mówiąc to wszelkie działania, postępowanie oraz zaniechania ze strony przede wszystkim lekarzy, ale też innych osób wykonujących zawody medyczne, które są niezgodne z nauką medyczną, a ich efektem była szkoda pacjenta. Cztery podstawowe błędy w sztuce lekarskiej, które możemy wyróżnić to:

  1. Błąd diagnostyczny – polegający na wydaniu nieprawidłowej diagnozy na podstawie prawidłowych wyników badań, czy też niezlecenie specjalistycznych badań, pomimo że stan pacjenta tego wymagał.
  2. Błąd terapeutyczny – czyli niewłaściwe leczenie pacjenta.
  3. Błąd wykonawczy – dotyczący przypadków, gdy zalecone leczenie było prawidłowe, ale zostało źle przeprowadzone.
  4. Błąd organizacyjny – leżący po stronie jednostek, które kierują placówkami medycznymi, może być wynikiem np. braku dostępu do specjalistycznego sprzętu.

Ustalenie odpowiedzialności

Jeśli padliśmy ofiarą któregokolwiek z powyższych błędów lekarskich i jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie postępowania, w pierwszej kolejności należy określić, kto ponosi odpowiedzialność. Gdy lekarz bądź inny pracownik medyczny jest zatrudniony na umowę o pracę, jego odpowiedzialność jest ograniczona, a my powinniśmy kierować swoje roszczenia do placówki, pod którą podlega. Sytuacja wygląda inaczej w momencie, kiedy lekarz jedynie świadczy swoje usługi w danym szpitalu w oparciu o kontrakt. Wtedy medyk odpowiada za błąd lekarski solidarnie ze szpitalem. Warto też pamiętać, że chcąc złożyć pozew o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego, należy posiadać skompletowaną dokumentację medyczną, która w jak najbardziej szczegółowy sposób będzie potwierdzać naszą szkodę.

Przebieg postępowania

Samodzielne dochodzenie zasadności odszkodowania niestety może zakończyć się porażką. Wszystko dlatego, że sprawy dotyczące błędów lekarskich są bardzo skomplikowane i wymagają dużej wiedzy zarówno z dziedziny medycyny, jak i prawa. Na terenie Kielc usługi w zakresie takiego rodzaju postępowań świadczy Kancelaria Adwokacka Adwokat Weronika Rurarz. Korzystając z profesjonalnej pomocy, nie tylko zyskujemy pewność, że postępowanie przebiegnie zgodnie ze wszystkimi wymogami, ale też zwiększamy szanse na jego korzystne dla nas zakończenie. Odszkodowanie obejmuje wszelkie wydatki, które ponieśliśmy w imię naprawienia szkody wyrządzonej przez lekarza, czyli np. koszty lekarstw lub konsultacji specjalistycznych. Na zgłoszenie swoich roszczeń mamy 3 lata od dnia, kiedy dowiedzieliśmy się o szkodzie, później sprawa się przedawnia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas