Artykuł sponsorowany Najważniejsze informacje na temat podziału majątku wspólnego

Najważniejsze informacje na temat podziału majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego może odbywać się trzema różnymi drogami. Wszystkie mają swoje plusy i minusy, a dobór właściwego rozwiązania zależy od wielu czynników: okoliczności rozwodu, rozległości majątku, wspólnego potomstwa, stopnia zaawansowania konfliktu, wspólnych spraw biznesowych i prowadzonych działalności gospodarczych. Każda sprawa jest zatem inna, dlatego niezależnie od tego, czy podział nastąpi polubowni, czy drogą sądową warto współpracować z adwokatem.

Kiedy należy dokonać podziału majątku?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej może zostać dokonane na żądanie jednego z małżonków nawet w trakcie trwania pożycia i bez rozwodu, ale najczęściej mówimy o sytuacjach, w której wspólny ustrój majątkowy został zniesiony w dniu rozwodu. To właśnie od dnia uzyskania orzeczenia rozwodowego, każdy z byłych już małżonków gromadzi swój majątek na własny rachunek.

Oczywiście pozostaje do rozwiązania kwestia odpowiedniego podziału dóbr, aktywów, nieruchomości itp., które zostały zebrane wspólnie, lub które były wliczone do jednego „konta” małżeńskiego z chwilą zawarcia małżeństwa. Warto zatem znać przede wszystkim zasadę panującą w polskim prawie, mówiącą o tym, że podział majątku może być dokonany w niewyznaczonym restrykcyjnie czasie od rozwodu. Najlepiej dokonać tego jednak tak szybko, jak jest to możliwe.

Sposoby podziału majątku

Istnieją trzy sposoby podziału majątku. Pierwszy to odrębny proces sądowy, który jest przeprowadzony na wniosek jednego z byłych już małżonków po rozwodzie. Takie rozwiązanie jest rekomendowane przy dużych majątkach do podziału, o które toczy się spór. Opcja ta może być również odpowiednim wyjściem w sytuacji, w której należy zabezpieczyć również finansowo wspólne potomstwo.

Drugie rozwiązanie – również sądowe – dotyczy przeprowadzenia przez sąd podziału majątku przy sprawie rozwodowej. Najczęściej jest to możliwe w przypadku niewielkiego majątku lub w sytuacjach, które nie spowodują znacznego przeciągnięcia się w czasie procesu rozwodu. Taka opcja jest także często stosowana w przypadku polubownego rozwodu oraz podziału majątku.

Trzecia droga to zaś porozumienie, które osiągane jest w kancelarii adwokackiej takich prawników, jak mecenas Maciej Tokarski. To wtedy dochodzi do swoistych negocjacji, przy których tworzona jest lista dóbr do podziału wraz ze sprawiedliwym przyznawaniem ich obu stronom przy ich aprobacie. Całość kończy zaś podpisana umowa w kancelarii notarialnej w formie poświadczonego aktu.

Warto wiedzieć! Podział majątku wspólnego u adwokata to dzisiaj opcja najszybszego podziału, najbardziej korzystnego dla obojga stron, a także tego, który generuje najniższe koszty. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas