Artykuł sponsorowany Jak unieważnić kredyt we frankach?

Jak unieważnić kredyt we frankach?

Temat zaciągniętych przez Polaków kredytów we frankach jest dosyć często podejmowany przez media. Wielu ludzi wciąż boryka się ze spłatą zadłużenia. Dlatego też wiele kancelarii adwokackich specjalizuje się w tego typu sprawach. Czy kredyt można unieważnić i tym samym uwolnić się od problemu? W jaki sposób to zrobić? Wielu prawnikom udało się unieważnić umowę lub odfrankować zaciągnięty kredyt.

W jaki sposób unieważnić umowę kredytową we frankach?

Wbrew pozorom, występując do sądu o unieważnienie umowy kredytowej z bankiem, można wygrać sprawę i uwolnić się od zadłużenia. Pozew ma duże szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wydanie korzystnego dla kredytobiorcy wyroku przez sąd wiąże się z ustaniem zobowiązania finansowego. Nie oznacza to jednak, że klient banku jest całkowicie zwolniony ze spłaty kredytu. Instytucji należy zwrócić różnicę pomiędzy otrzymanym kapitałem a środkami, które zostały już spłacone. Kolejnym krokiem jest spłata na rzecz kredytobiorcy przez bank nadwyżki wpłaconych przez niego środków.

Unieważnienie umowy kredytowej jest jednym z częściej wybieranych sposobów na uwolnienie się od długu. Frankowicze i bank zwracają sobie nawzajem pieniądze będące przedmiotem umowy. Kredytobiorca ma oczywiście prawo do rozłożenia swojego długu na raty — informuje prawnik Artur Kosturek.

Plusami unieważnienia kredytu we frankach są:

  • uzyskanie mniejszych rat,
  • odciążenie nieruchomości hipoteką,
  • poprawa sytuacji finansowej kredytobiorcy,
  • komfort psychiczny.

Jak widać, ustanie zobowiązania finansowego, jest niezwykle korzystne dla klienta banku. Jego nieprzewidywalność jest jednym z czynników, które wpływają na decyzję sądu w sprawie kredytu.

Czym jest odfrankowywanie kredytów?

Niektóre zapisy w umowie przygotowanej przez bank sąd uznaje za niedozwolone. W takiej sytuacji może wydać wyrok o ich usunięciu. W takim przypadku umowa pozostaje ważna. Kredytobiorca może jednak uzyskać decyzję o odfrankowaniu zadłużenia. Sąd za nieważne uznaje zatem zapisy informujące o przeliczeniach pomiędzy polskim złotym a frankiem szwajcarskim. Za kwotę wiążącą uznaje się tę w polskiej walucie. Frankowicz odzyskuje część spłaconego długu, która została uznana przez sąd za niesłusznie naliczoną. Kredyt musi być nadal spłacany, jednak w ustalonych miesięcznych ratach, które nie ulegają zmianie. Spłata odbywa się w walucie kraju frankowicza.

Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści dla obu stron. Frankowicz może otrzymać nawet do 30% zapłaconych rat na rzecz banku z odsetkami. Ponadto, raty pozostałe do spłaty są stałe, niezależnie od kursu franka szwajcarskiego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas