Artykuł sponsorowany Kiedy można wystąpić o nierówny podział majątku po rozwodzie?

Kiedy można wystąpić o nierówny podział majątku po rozwodzie?

Na rozwód zazwyczaj składa się kilka aspektów, między innymi ustalenie kontaktów i opieki nad dziećmi, sprawy alimentacyjne, ale także podział majątku wspólnego byłych małżonków. Choć co do zasady przyjmuje się, że każda ze stron otrzymuje równą jego część, to istnieje możliwość ustalenia nierównych udziałów. Muszą zostać jednak spełnione określone warunki.

Jak dzieli się majątek po rozwodzie?

O ile w czasie trwania pożycia małżeńskiego lub jeszcze przed ślubem osoby nie zdecydują się na podpisanie intercyzy – rozdzielczości majątkowej – to z chwilą zawarcia związku powstaje pomiędzy nimi z mocy ustawy tak zwana wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie dobra materialne, jakie od tej pory zgromadzą, będą należeć do nich w równych częściach. Zgodnie z tą zasadą następuje również ich podział w razie sprawy rozwodowej, a podlegają mu zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Te pierwsze, jeśli mają niewielką wartość, powinno rozdzielić się w naturze bez angażowania w sprawę sądu. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku ruchomości o większej wartości, na przykład samochodu oraz nieruchomości – domu, mieszkania, działek. W tej sytuacji podział majątku następuje poprzez jedną z trzech opcji:

  • podział fizyczny – na przykład wyodrębnienie dwóch osobnych lokali z domu jednorodzinnego;
  • przyznanie przedmiotu jednej stronie z obowiązkiem zapłaty połowy jej wartości drugiej;
  • dokonanie sprzedaży na licytacji komorniczej na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Oczywiście małżonkowie mogą również zgodnie podzielić majątek między siebie na podstawie spisanej umowy, najlepiej w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak obydwie strony są na to gotowe ze względu na eskalację konfliktu. W niektórych sytuacjach ponadto majątek nie musi być dzielony w równych częściach.

Na czym polega nierówny podział?

Aby była możliwość zastosowania takiego rozwiązania, muszą zostać spełnione obligatoryjnie trzy poniższe przesłanki:

  • jedna ze stron wniosła żądanie ustalenia nierównych udziałów;
  • małżonkowie nie tworzyli w równym stopniu wspólnego majątku;
  • wystąpiły tzw. ważne powody.

Ostatni punkt, choć brzmi bardzo ogólnie, ma ogromne znaczenie dla tego rodzaju sprawy. Nie jest to zamknięty katalog okoliczności i mogą to być na przykład sytuacje związane z lekkomyślnym trwonieniem majątku wspólnego, a także z powodu uzależnienia od narkotyków, alkoholu czy też hazardu. Co ważne, wykazanie ich zaistnienia leży po stronie, która wniosła żądanie ustalenia nierównych udziałów. W tym zakresie pomoc można uzyskać między innymi w kancelarii adwokackiej Grzegorza Buby, znajdującej się w Lubinie.

Ponadto ustaleniu podlega także druga z wymienionych wyżej przesłanek, czyli stopień wkładu w budowanie wspólnego majątku każdej ze stron. Tutaj pod uwagę bierze się między innymi zaangażowanie w życie rodziny, czyli dbanie o jej potrzeby, wychowanie dzieci, praca na rzecz gospodarstwa domowego. Nie uwzględnia się natomiast faktu, że jeden z małżonków miał lepiej płatną pracę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas