Materiał Partnera Jak skutecznie i szybko sprzątać mieszkanie?

Jak skutecznie i szybko sprzątać mieszkanie?

Sprzątanie jest znienawidzoną czynnością przez wiele osób. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy zabiera nam ono całą sobotę, którą chcieliśmy poświęcić na odpoczynek i spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Jednak jeśli podejdziemy do tego zadania w przemyślany sposób, może się okazać, że posprzątamy mieszkanie szybko i sprawnie. Przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne.

Odkładaj rzeczy na miejsce

Doskonałą praktyką, która zdecydowanie pomoże przy sprzątaniu mieszkania, jest wyrobienie sobie nawyku odkładania rzeczy na swoje miejsce. Jeśli wszystkie przedmioty za każdym razem będą lądowały tam, gdzie powinny, nie będziemy musieli, podczas większego sprzątania, poświęcać czasu na ich porządkowanie. To nas niewiele kosztuje, zajmuje dosłownie kilka sekund, a nie dość, że oszczędzi docelowo sporo czasu, to jeszcze pomoże dłużej utrzymać należyty porządek w mieszkaniu. Nie będziemy się przez to również frustrować, że efekty naszej pracy nie są widoczne już na następny dzień.

Zaplanuj, co chcesz zrobić

Przed przystąpienie do sprzątania mieszkania warto zastanowić się, co chcemy zrobić. Czy wyłącznie wytrzeć kurze i umyć podłogę, czy może umyć okna i uporządkować szafę. Brak dobrej organizacji sprawia, że wszystkie prace wykonujemy dwa razy wolniej.  Jeśli wyznaczymy sobie konkretne zadania, możemy je wykonać jedno po drugim, bez zbędnego rozmyślania co dalej. Dobrym rozwiązaniem jest wyłączenie również telewizora i telefonu, aby pozbyć się wszystkich rozpraszaczy. Koncentrując się na jednym zadaniu, działamy efektywniej. To naprawdę pomaga.

Podziel pracę

Jeśli planujemy większe porządki lub zwyczajnie nie lubimy sprzątać, dobrym rozwiązaniem jest podzielenie pracy na kilka dni. Gdy już jasno wyznaczymy sobie zadania do wykonania, spokojnie można rozłożyć je w czasie, przez co nie będziemy musieli poświęcać naszego weekendu na czyszczenie mieszkania. Zawsze można umyć okna w poniedziałek po pracy, odkurzanie zostawić na środę, a porządki w szafie zrobić w piątek. W ten sposób nie dopadnie nas mocne zmęczenie, a cały proces sprzątania mieszkania przebiegnie mniej boleśnie. “Dobre zaplanowanie pracy to podstawa. Jeśli świadczymy usługi sprzątające regularnie w jakimś mieszkaniu, zawsze układamy harmonogram zadań, tak aby wykonywać pracę najefektywniej.” - mówi specjalista z firmy Krzysztof Podstawka - Usługi sprzątania.

Reasumując, sprzątanie nie zawsze musi wiązać się z wieloma godzinami wyjętymi z życia. Jeśli dobrze zaplanujemy prace i będziemy regularnie oraz konsekwentnie dbać o utrzymanie porządku przez cały czas, okaże się, że nie jest to zadanie aż tak straszne, jak może się wydawać.

Opracowanie:

Krzysztof Podstawka - Usługi sprzatania

Wrocław , gen. Romualda Traugutta 58B lok. 20

Podziel się