Materiał Partnera Jak i kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak i kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać bez zarzutu, panele słoneczne muszą być zadbane i czyste. Kurz czy liście mogą powodować spadek efektywności całej instalacji. W związku z tym warto systematycznie kontrolować poziom czystości paneli. Sprawdźmy zatem, co jeszcze warto wiedzieć na temat mycia paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. Miłej lektury!

Mycie paneli fotowoltaicznych - dlaczego takie ważne?

Wielu producentów związanych z fotowoltaiką podkreśla, że mycie paneli fotowoltaicznych ma istotny wpływ na ich sprawność, wydajność, równomierność pracy, a nawet w wielu przypadkach żywotność. I choć instalacja oczyszcza się podczas opadów śniegu czy deszczu, to gdy poziom zabrudzenia jest na tyle wysoki, że opady nie są w stanie pozbyć się zanieczyszczeń, warto pomyśleć o profesjonalnym czyszczeniu paneli.

Kiedy należy myć panele?

Z uwagi na to, że spora ilość zanieczyszczeń powstaje zimą, to sezon na mycie paneli należy rozpocząć wczesną wiosną. Zabrudzenia najczęściej gromadzą się w dolnej części modułów. A wynika to głównie z kąta nachylenia solarów słonecznych. Fachowcy rekomendują czyszczenie paneli fotowoltaicznych wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Jest to spowodowane tym, że zbyt szybkie schnięcie będzie skutkować smugami bądź krople wody mogą zadziałać jak soczewka powiększająca dla promieni słonecznych - wytworzą się wówczas tzw. hot spoty na powierzchni paneli.

Komu najlepiej powierzyć czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Choć mycie paneli fotowoltaicznych można wykonać samodzielnie, to jednak lepiej to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że instalacja jest odpowiednio wyczyszczona. Pamiętajmy również, że samodzielne próby mycia takich powierzchni mogą okazać się bardzo niebezpieczne. I tutaj może na tym ucierpieć samo urządzenie, jak i osoba przeprowadzająca czyszczenie. W związku z tym warto ten zabieg zlecić fachowcom. Godną polecenia firmą jest przedsiębiorstwo Paktis ze Skierniewic. Firma oferuje profesjonalne usługi sprzątające. Ci specjaliści posiadają odpowiednią wiedzą oraz doświadczenie w branży, które pozwalają zagwarantować usługi na najwyższym poziomie.

Dzięki regularnym oraz odpowiednim myciu możemy przywrócić panelom ich pełną wydajność. Warto zatem skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale wiedzą jakie metody i rozwiązania zastosować. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych to proces, który zawsze powinien być realizowany przez profesjonalistów.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas