Materiał Partnera Jak samodzielnie farbować ubrania z tkanin naturalnych?

Jak samodzielnie farbować ubrania z tkanin naturalnych?

Dzięki farbowaniu ubrań i innych naturalnych tekstyliów takich jak bawełniane pościele, lniane poszewki czy jedwabne zasłony możemy odświeżyć ich barwy lub zupełnie odmienić kolorystykę, dostosowując ją na przykład do nowego stylu aranżacyjnego wnętrza. Dzięki zakupionym syntetycznym barwnikom do naturalnych tkanin mamy szansę zrobić to samodzielnie w domu. Jak? O tym piszemy w poniższym artykule.

Krok pierwszy: wybranie właściwego produktu barwiącego

Zabierając się za samodzielne barwienie naturalnych tkanin takich jak len, bawełna czy jedwab, należy najpierw przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu barwniki. Bardzo dobrą opcją będę tu wysokiej jakości syntetyczne barwniki przeznaczone specjalnie do farbowania naturalnych tkanin takie, jakie są dostępne w bogatej ofercie sprawdzonej firmy Kolor mającej swoją siedzibę w Pawłowicach Śląskich i Pszczynie.

W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdą Państwo szeroki wybór, jeśli chodzi o gamę kolorystyczną syntetycznych barwników do jedwabiu, lnu lub bawełny, które są sprzedawane w postaci proszków, płynów lub granulatów. Warto w tym miejscu wspomnieć także o zaletach wysokiej jakości syntetycznych barwników do naturalnych tekstyliów. Otóż, w ich poczet możemy zaliczyć zarówno żywe i intensywne kolory, jak i wysoką odporność tychże barwników na działanie promieni słonecznych.

Krok drugi: dobranie odpowiedniej metody farbowania naturalnych tekstyliów

Gdy wybraliśmy i zakupiliśmy już barwniki w odpowiedniej kolorystyce, możemy przejść do wybrania odpowiedniej metody farbowania naturalnych materiałów. Jedną z nich jest tak zwana metoda ,,na zimno’’, która na początek stanowi najlepszą opcję, bo choć jest dość czasochłonna, to jednak najłatwiej ją wykonać. Jak to zrobić? Najpierw rozpuszczamy barwnik we wrzątku, by następnie dodać go do letniej wody i wymieszać w misce. Później zanurzamy w roztworze daną tkaninę i delikatnie namaczamy aż do momentu, gdy złapie ona całkowicie kolor. Na koniec naszego tekstylia należy przepłukać w czystej wodzie z małą ilością octu w celu utrwalenia koloru.

Jeśli chodzi o drugą popularną metodę barwienia naturalnych tkanin, to stanowi ona mniej nieco kłopotliwe rozwiązanie, bowiem wykonuje się je w pralce. Na początek należy nastawić urządzenie na tryb prania w 40-60 stopniach. Barwnik wsypujemy natomiast tam, gdzie zwykle umieszcza się proszek do prania. Pod koniec można dodać odrobinę octu. Bardzo istotne jest, by mieć na względzie, iż nie wolno w tym przypadku odwirowywać prania. Jeśli chodzi o suszenie wybarwionych tkanin, to przy obu wymienionych metodach, suszymy tekstylia oddzielnie, a także w zacienionym miejscu.

Opracowanie:

Kolor PW Hurtownia art. pościelowych

Pawłowice , Mickiewicza 18

Podziel się