Materiał Partnera Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka samochodowa, tym bardziej ta nieczyszczona regularnie, stanowi prawdziwe siedlisko roztoczy i kurzu. Poza nimi, za jej nieestetyczny wygląd mogą odpowiadać także plamy po posiłkach zjadanych w aucie, wylanych płynach eksploatacyjnych, czy zabrudzeniach spowodowanych przez przewożone zwierzaki. Jak możemy sobie z nimi poradzić i jak prawidłowo czyścić tapicerkę samochodową?

Systematyczne odkurzanie

Pierwszym krokiem prowadzącym do uzyskania czystej tapicerki, jest jej regularne odkurzanie. W zależności od częstotliwości eksploatowania samochodu, powinniśmy to robić przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej raz na tydzień. Do tego celu może przydać się także końcówka zwana turboszczotką, która pomaga w szczególności przy usuwaniu sierści zwierząt i głębiej osadzonych zanieczyszczeń.

Usuwanie widocznych zabrudzeń

Po odkurzaniu, czas zająć się uporczywymi plamami. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnych środków chemicznych. Na rynku dostępne są przede wszystkim preparaty w sprayu, w piance, a także punktowo stosowane odplamiacze, których cena zazwyczaj nie przekracza 30 zł. W zależności od typu produktu, najczęściej wymagają one bezpośrednio zaaplikowania w miejsce występowania plamy i późniejszego dokładnego wyczyszczenia. Zanim jednak zakupimy którykolwiek z nich, warto sprawdzić, do jakiego typu tapicerki jest przeznaczony, a także przetestować go w niewidocznym miejscu, gdyż wiele z preparatów może sporadycznie odbarwiać tapicerkę.

Pranie odkurzaczem piorącym

Przynajmniej raz na kilka miesięcy, powinniśmy także wymyć tapicerkę samochodową za pomocą odkurzacza piorącego. Pomoże nam on wyczyścić nie tylko fotele, ale także podsufitkę, w której również gromadzą się drobiny kurzu i roztocza. W przypadku tej czynności, musimy jednak pamiętać o tym, aby nie przemoczyć tapicerki, gdyż utrudni to jej schnięcie, w wyniku czego może pojawić się szkodliwa pleśń.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki

Nawet najbardziej zaawansowane czynności pielęgnacyjne prowadzone w domu, nie będą w stanie zastąpić nam pomocy specjalistycznych firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem tapicerki samochodowej. Krzysztof Kuberski z firmy Inside zajmującej się wykonywaniem tego typu czynności przyznaje, że w warunkach domowych możemy osiągnąć zazwyczaj tylko efekt powierzchownego czyszczenia, szczególnie w przypadku trudnych do usunięcia plam, a także niwelowania zapachu z dymu papierosowego. Koszty tego typu fachowych usług szybko się zwrócą, bowiem wystarczy korzystać z nich sporadycznie.

Opracowanie:

Inside Krzysztof Kuberski

Leszno , Kraszewskiego 5

Podziel się