Materiał Partnera Jak czyścić i pielęgnować podłogi wykonane z różnych materiałów?

Jak czyścić i pielęgnować podłogi wykonane z różnych materiałów?

Podłoga stanowi bardzo istotny element wnętrza. Musi być zarówno ładna, utrzymana w stylu i estetyce wnętrza, jak i przede wszystkim praktyczna, czyli odporna i łatwa do utrzymania w czystości. Aby podłogi przez długie lata wyglądały jak nowe i stanowiły ozdobę pomieszczenia, nie wystarczy tylko ich zamiatanie i umycie. Muszą one być pielęgnowane według procedur przypisanych do materiałów, z jakich są wykonane.

Czyszczenie i pielęgnacja posadzek z tworzywa sztucznego i kamiennego

Aby wyczyścić posadzkę z tworzywa sztucznego (np. wykładziny typu tarket) i naturalnego (np. linoleum) należy nanieść na nią odpowiedni preparat do gruntownego czyszczenia, szorować przy pomocy odpowiednich urządzeń tarczowych a następnie zebrać brud odkurzaczem. Po przemyciu podłogi czystą wodą nakłada się na jej powierzchnię warstwę konserwującą, zapobiegającą ścieraniu się wykładziny. Preparat taki może  posiadać właściwości antypoślizgowe, może nadawać połysk lub lekko koloryzować zniszczoną wykładzinę. Popularne coraz bardziej podłogi wykańczane kamieniem naturalnym lub sztucznym, wymagają od ich użytkowników szczególnej dbałości. Decydując się na zastosowanie marmuru, granitu, piaskowca, trawertynu lub gresu czy betonu, musimy liczyć się z koniecznością regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby w pełni zachować walory użytkowe i dekoracyjne tych materiałów. Przy czyszczeniu postępujemy podobnie, jak przy posadzkach z tworzyw. Później musimy wetrzeć w kamień warstwę zabezpieczającą go przed wnikaniem brudu. Bardzo zniszczone posadzki szlifuje się w celu przywrócenia im pięknego wyglądu, nadając im połysk lub matowe albo półmatowe wykończenie.

Czyszczenie i pielęgnacja podłóg drewnianych

Podłogi drewniane najczęściej spotyka się w domach i mieszkaniach, ale coraz popularniejsze jest stosowanie tego naturalnego materiału do wykańczania biur, hoteli i lokali użytkowych. Głównym zagrożeniem dla drewna są wilgoć i piasek, dlatego posadzki takie należy regularnie zamiatać lub odkurzać, a okresowo przecierać lekko wilgotnym mopem z mikrowłókien. Niedopuszczalne jest mycie przy użyciu bawełnianych mopów i ścierek, które wchłaniają zbyt duże ilości wody, pozostawiając ją potem na czyszczonej powierzchni. Do usuwania zabrudzeń i pielęgnacji używa się środków przeznaczonych do drewna. Jeżeli jesteśmy posiadaczami podłogi z drewna zabezpieczonego olejem, musimy liczyć się z koniecznością odnawiania warstwy oleju co kilka miesięcy, w zależności od intensywności jej użytkowania.

Opracowanie:

Tuden Sp. z o.o.

Toruń , Polna 129

Podziel się