Materiał Partnera Pranie tapicerki samochodowej – samodzielnie czy u specjalisty?

Pranie tapicerki samochodowej – samodzielnie czy u specjalisty?

Niezależnie, czy jest skórzana, czy materiałowa – co jakiś czas tapicerkę trzeba wyprać. Zbiera się w niej kurz, pot, okruszki jedzenia, robią się na niej plamy z napojów i innych płynów. Można wyczyścić ją samodzielnie albo zamówić usługę prania tapicerki u specjalistów. Które rozwiązanie jest bardziej optymalne, jeśli chodzi o stosunek efektów i ceny?

Czyszczenie wnętrza auta

Z upływem czasu tapicerka w samochodzie szarzeje lub mechaci się. Plastikowe części zachodzą kurzem, a z czasem mogą się kleić. Wnętrze auta, w którym się nie sprząta zaczyna brzydko pachnieć. Jest to ostatni moment na wyczyszczenie go i na pranie tapicerki, aby jakiekolwiek działania przyniosły efekt.

Sprzątanie powinno zacząć się od wyjęcia i umycia dywaników oraz dokładnego odkurzenia tapicerki. Następnie wszystkie zakamarki trzeba przetrzeć np. patyczkiem kosmetycznym. Odkurzyć musimy także plastiki, w tym kokpit – możemy go po prostu umyć i ewentualnie dodatkowo posmarować nabłyszczającym płynem. Na końcu przychodzi czas na pranie tapicerki. Pamiętajmy, że często pokrywa ona nie tylko fotele, ale też wnętrze bagażnika.

Jeśli tapicerka jest skórzana, potrzebny jest specjalistyczny środek. Nakłada się go na gąbkę, a następnie pianą myje fotele. Trzeba uważać, aby nie przetrzeć jej za mocno, szczególnie przy bardziej uporczywych plamach, ani zbyt długo nie pozostawiać mokrej! Po umyciu tapicerki skórzanej trzeba ją zaimpregnować środkiem do skóry. Samodzielnym praniem skórzanej tapicerki ryzykujemy jej zniszczenie.

Materiałowe tapicerki najlepiej prać na mokro. W tym celu potrzebna jest specjalna myjka, która równocześnie namacza materiał płynem do czyszczenia i wciąga brud. Można to też zrobić szczotką, ale nie będzie to tak skuteczne. Pamiętajmy, by na pranie tapicerki wybierać ciepłe dni. Zamówienie specjalisty

Są firmy, które specjalizują się w czyszczeniu nawet najtrudniejszych zabrudzeń w samochodach każdego typu. Wypiorą tapicerkę samochodową dokładnie i profesjonalnie. Do takich firm należy Clean Point. Koszt takiej usługi zaczyna się już od 150 złotych. Zyskamy w ten sposób czyste i pachnące świeżością wnętrze auta, zadbane fotele, a przede wszystkim czas, którego nie trzeba poświęcać. Firmy takie dojeżdżają do klienta i czyszczą tapicerkę u niego.

Koszty samodzielnego prania tapicerki

Jeśli chcemy samodzielnie wyczyścić wnętrze samochodu, musimy zakupić specjalistyczne płyny oraz akcesoria. Jednorazowe pranie będzie nas kosztowało około kilkudziesięciu złotych. Gdy chcemy mieć pewność, że tapicerka materiałowa będzie dogłębnie czysta, musimy pomyśleć też o wynajmie lub pożyczeniu odkurzacza piorącego. Koszt, jaki ponosimy, to też czas, jaki musimy poświęcić na sprzątanie. Musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to kilka godzin. Pranie tapicerki skórzanej i z materiału u specjalisty będzie więc dużo bardziej optymalnym rozwiązaniem.

Podziel się