Artykuł sponsorowany Fakty i mity o fajerwerkach

Fakty i mity o fajerwerkach

Na temat fajerwerków i konsekwencji ich używania powstało wiele mitów, które zazwyczaj wywodzą się z niewiedzy użytkowników. Petardy, jak każdy materiał pirotechniczny, mogą być niebezpieczne przy bezmyślnym użytkowaniu. Jednak postępowanie według instrukcji nie dopuści do tego, by komukolwiek stała się krzywda. Zarówno przy puszczaniu fajerwerków jak i podczas pokazu należy zachować ostrożność.

Czy fajerwerki są niebezpieczne?

Faktem jest to, że pirotechnika jest niebezpieczna, jednak fajerwerki same z siebie nie okaleczają człowieka. Krzywda może wydarzyć się wtedy, gdy użytkownik obchodzi się z nimi w niewłaściwy sposób, nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo i nie stosuje się do instrukcji na etykiecie.  Wiele osób uważa, że minimalny dystans, na jaki należy się oddalić po odpaleniu petardy, jest mocno przesadzony. W konsekwencji narażają zdrowie siebie i innych. Twierdzenie, że instrukcja jest tylko luźnym ostrzeżeniem, to mit, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie każdy również zdaje sobie sprawę z tego, że niewypały nie nadają się do ponownego użycia. Nie wiadomo, jakie mogą zachodzić procesy w fajerwerku, dlatego przez kilkanaście minut nie wolno się do niego zbliżać i pod żadnym pozorem nie można ich odpalać ponownie. Bardzo często niewłaściwie użytkowane są rakiety, które powinno umieszczać się w stabilnej wyrzutni. Mitem jest to, że kijek można wbijać w ziemię lub śnieg albo co gorsze, podczas odpalenia trzymać go w ręku.

Fajerwerki tylko z pewnych źródeł

Nie tylko luźne traktowanie instrukcji może być niebezpieczne dla zdrowia. Popularna informacja, że wszystkie dostępne na rynku fajerwerki są takiej samej jakości, to mit. Użytkownicy powinni je nabywać tylko w legalnych sklepach. Bezpieczeństwo może również zależeć od wykonania i ewentualnych wad mechanicznych fajerwerków. Pęknięcia, przerwania, wybrzuszenia czy wgniecenia mogą spowodować, że wybuch petardy okaże się niekontrolowany. Dlatego ważne jest nie tylko sprawdzenie produktów przed zakupem, ale również zaufany dostawca fajerwerków bądź legalny, zarejestrowany sklep.

Pokazy fajerwerków

Popularnym mitem jest to, że organizator pokazu pirotechnicznego odpowiada jedynie za odpalenie fajerwerków, natomiast kwestia bezpieczeństwa należy indywidualnie do widzów. W rzeczywistości organizator ma obowiązek kontrolować bezpieczeństwo widowni, a jeśli jest to niemożliwe, wymagana jest dodatkowa pomoc odpowiednich służb. Teren powinien być odgrodzony barierkami lub taśmą ostrzegawczą, aby mogły się na niego dostać jedynie osoby biorące udział w przygotowaniach. Minimalną odległością do oglądania pokazu sztucznych ogni zaprojektowanych przy użyciu wyrzutni małokalibrowych jest 30 metrów. Przy większych ładunkach zwiększa się również bezpieczna odległość i w ten sposób może ona osiągnąć nawet 150 metrów. Mitem jest także to, że fajerwerków nie można odpalać podczas deszczu. Ekspert z hurtowni fajerwerków AS w Gorzowie tłumaczy:

Większość pokazów odbywa się podczas ładnej pogody, jednak dzieje się tak ze względu na wysoki poziom widoczności. Od strony technicznej fajerwerki jak najbardziej można puszczać podczas opadów. Wtedy jednak to publika może okazać się zawodna.

Wybuchy a zwierzęta

Faktem jest, że zwierzęta boją się fajerwerków, jednak nie u wszystkich strach objawia się w ten sam sposób.  U jednych zwierząt występuje lekka nerwowość, natomiast u innych jest to widoczna panika. Podczas nocy sylwestrowej zwierzęta najlepiej czują się w znanym sobie otoczeniu u boku właściciela. Zdecydowanie gorzej znoszą wybuchy petard, gdy są zamknięte w łazience, szopie lub jak są zmuszone przebywać na podwórku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas