Artykuł sponsorowany Jak działają wyrzutnie fajerwerków?

Jak działają wyrzutnie fajerwerków?

Fajerwerki to popularna forma rozrywki, często wykorzystywana do świętowania specjalnych okazji. Wystrzelone w niebo za pomocą wyrzutni fajerwerków tworzą piękny pokaz światła i dźwięku. Czy wiesz, jak to się dzieje, że kula materiału pirotechnicznego wylatuje w powietrze i rozrywa się z hukiem? Opisujemy elementy składowe i sposób działania wyrzutni fajerwerków. 

Budowa wyrzutni fajerwerków

Pojedyncza wyrzutnia fajerwerków oglądana z zewnątrz jest rurką o długości kilkunastu lub więcej centymetrów i średnicy kilkudziesięciu milimetrów. Standardowo pojedynczy fajerwerk ma średnicę 20-50 mm, ale zdarzają się też znacznie większe. Rurka jest wykonana z twardej tektury lub tworzywa sztucznego. W jej wnętrzu, u podstawy, znajduje się ładunek prochowy oddzielony przegrodą (zatyczka) z tektury od pocisku. Nad pociskiem znajduje się kolejna zatyczka. Popularne wyrzutnie fajerwerków powstają z połączenia kilku, kilkudziesięciu lub kilkuset rurek z fajerwerkami, przez które przebiega wspólny lont. Dzięki temu po wystrzeleniu pierwszego fajerwerku rozpoczyna się „reakcja łańcuchowa”, czyli samoczynne odpalanie kolejnych fajerwerków w baterii.

Pocisk, który znajduje się w rurze fajerwerku, to mały walec z tektury. Jest zaopatrzony we własny lont. Prowadzi on do łatwopalnego materiału, zgromadzonego u podstawy pocisku, poniżej kulki z materiałem pirotechnicznym.

Jaka jest zasada działania wyrzutni fajerwerków?

Sposób działania wyrzutni fajerwerków jest stosunkowo prosty. Następujące po sobie reakcje omawia ekspert reprezentujący Sklep z Petardami online:

Po podpaleniu lontu ogień przemieszcza się pomiędzy kolejnymi fajerwerkami i detonuje ich ładunki prochowe. Gaz wytworzony ze spalania prochu wypycha nabój z rurki. Jednocześnie podpala jego lont, dzięki czemu wzlatujący pocisk zostawia za sobą ognistą smugę. Po ustalonym czasie ogień dociera do kulki materiałów pirotechnicznych zgromadzonych w górnej części pocisku i następuje eksplozja lub seria eksplozji.

Po przeczytaniu artykułu masz podstawowe informacje na temat działania wyrzutni fajerwerków. Pamiętaj, aby nie rozbierać ani nie przerabiać produktów pirotechnicznych. Chroń je przed dziećmi i przechowuj w chłodnym pomieszczeniu. Dzięki temu możesz bezpiecznie cieszyć się pokazami dźwiękowymi (gwizd, huk) i świetlnymi rozbłyskami na nocnym niebie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter