Materiał Partnera Efektywne sprzątanie mieszkania. Od czego zacząć?

Efektywne sprzątanie mieszkania. Od czego zacząć?

Generalne porządki są wyjątkowo pracochłonne, dlatego też, by sprzątanie mieszkania było skuteczne, a efekty długo widoczne, warto podzielić prace porządkowe na kilka etapów. Dokładne sprzątanie obejmuje kilka pomieszczeń: kuchnię, salon, pokoje, hall oraz łazienkę, a w domach również garaż i pomieszczenia gospodarcze. Czasem nawet kilka. Od czego zacząć? Jak działać, by sprzątanie było efektywne?

Mimo, że generalne porządki robimy zwykle w okresach przedświątecznych oraz przed nadejściem wiosny, warto nie gromadzić bałaganu i sprzątać na bieżąco. W tym artykule podpowiemy, na czym polega i od czego zacząć efektywne sprzątanie mieszkania.

Pewne jest, że im większy dom czy mieszkanie, tym więcej czasu musimy poświęcić na porządki. Nie mniej jednak niezależnie od powierzchni mieszkania, pewne jest również to, że nie uda nam się go samodzielnie, a zarazem dokładnie posprzątać w jeden dzień. Prace porządkowe najlepiej więc podzielić na kilka dni – dzięki temu można posprzątać naprawdę dokładnie, nie męcząc się przy tym.

Czym tak naprawdę są generalne porządki?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy porządkowej Euro-Podłoga-System z Gdańska, świadczącej usługi profesjonalnego sprzątania obiektów gospodarczych, firm i instytucji, a także budynków mieszkalnych: Gruntowne porządki obejmują nie tylko uprzątnięcie widocznego bałaganu, ale i dokładne sprzątanie i mycie szafek, układanie ubrań i bielizny pościelowej, dokumentów i książek, mycie okien, lamp, fug między płytkami. Generalne sprzątanie powinno obejmować każde pomieszczenie i uwzględniać detale w postaci usuwania kurzu z ram obrazów czy żaluzji okiennych. To idealny moment, by pozbyć się starych, zniszczonych, zalegających w szafach i kątach mieszkania, rzeczy, które zajmują cenną przestrzeń i utrudniają domowe porządki.

Gruntowne sprzątanie mieszkania krok po kroku

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy o konieczności podziału prac – najlepszym rozwiązaniem będzie rozłożenie zadań na kilka dni. Dobrym pomysłem jest podział ze względu na czynności: pierwszego dnia można wysprzątać wszystkie szafki, kolejnego umyć okna i uprać firany oraz rolety, trzeci dzień można poświęcić na porządki w kuchni, czwartego dnia posprzątać pokoje i łazienkę. Na tym polu jest dowolność, a wszystko zależy od wielkości domu czy mieszkania, jakie musimy posprzątać.

  • Sprzątanie szafek, układanie ubrań, książek, dokumentów, bielizny – dokładne porządki warto zacząć od usunięcia zbędnych przedmiotów, dokładnego umycia szafek, półek oraz szaf.
  • Odkurzanie ścian i mycie lamp – odkurzanie ścian warto przeprowadzić zanim przystąpimy do sprzątania mebli oraz podłóg. Omiatanie ścian mogłoby wtedy na nowo zabrudzić wyczyszczone powierzchnie.
  • Mycie okien, rolet i żaluzji, pranie firan – mycie okien, szczególnie w większym mieszkaniu lub w domu to jedno z najbardziej pracochłonnych zajęć. Prace warto rozpocząć od ściągnięcia i wyprania zasłon. Zanim przystąpimy do właściwego mycia okien warto również odkurzyć i umyć rolety lub żaluzje.
  • Sprzątanie kuchni – porządki w kuchni warto rozpocząć od opróżnienia szafek oraz lodówki z nieświeżych produktów. Kolejny krok to mycie lodówki oraz sprzątanie       i  mycie szafek, a także czyszczenie pozostałych sprzętów AGD.
  • Czyszczenie mebli z zewnątrz – po dokładnym wysprzątaniu kuchni, pora na pokoje. Rzeczy w szafach i szafkach są już uporządkowane, więc na tym etapie można wyczyścić meble oraz sprzęt RTV z zewnątrz.
  • Odkurzanie i mycie podłóg – ostatnim etapem jest dokładne odkurzanie i mycie podłóg. By było ono efektywne należy odsunąć wszystkie meble, co umożliwi dotarcie do najbardziej ukrytych zakamarków w domu.

Domowe porządki są czasochłonne i wymagają sporych nakładów pracy. Jeśli więc nie lubisz sprzątać lub nie dysponujesz wolnym czasem, albo po prostu wolisz poświęcić go na bardziej przyjemne zajęcia, możesz skorzystać z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się sprzątaniem. Doświadczenie, dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz do skutecznych środków czystości będzie gwarancją profesjonalnej i rzetelnej obsługi na najwyższym poziomie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas