Materiał Partnera Co należy wiedzieć o czyszczeniu wykładzin i dywanów?

Co należy wiedzieć o czyszczeniu wykładzin i dywanów?

Wykładziny w domu lub dywany dodają mieszkaniom wdzięku i uroku. Poza tym mają znaczenie praktyczne, gdyż wytłumiają kroki. Przydają się przy małych dzieciach, gdyż dla raczkujących maluchów dają więcej ciepła. Poza tym dobrze się prezentują w mieszkaniu i zazwyczaj są estetycznym uzupełnieniem wystroju. Co jednak zrobić, jeżeli się zabrudzeniem lub bo czasie użytkowania wypadałoby ją wyczyścić?

Jak pozbyć się plam?

Jeżeli nasza wykładzina się zaplami, możemy próbować skorzystać z domowych sposobów radzenia sobie z plamami. Nasze babcie wykorzystywany już roztwór wody i soku z cytryny (dwie cytryny są potrzebne na jeden litr wody). Istotne, aby działać od razu, kiedy plama jest jeszcze świeża. Roztwór należy delikatnie wycierać gąbeczką. Ten sposób jednak nie sprawdzi się przy wszystkiego rodzaju plamach. Przykładowo, ślady po czerwonym winie znikną, kiedy na zabrudzone miejsce wysypiemy sól zostawimy na kilka godzin. Plamy z kawy lub herbaty potrzebują roztworu że spirytusu i octu. Ocet to dobry środka odplamiający, warto więc wykonać z niego roztwór z solą (2 łyżki soli na pół kubka octu). Guma do żucia potrzebuje schłodzenia kostkami lodu, aby łatwiej ją było ściągnąć. Aby odświeżyć wykładzinę lub dywan wystarczy skropić go wodą. Jak jednak czyścić wykładzinę lub dywan na bieżąco? Najlepiej szczotką lub odkurzaczem (choć nie każdy dywan można odkurzać).

Czyszczenie wykładzin i dywanów

Dywany, tapicerki czy wykładziny koniecznie muszą być regularnie czyszczone, od 12 do 16 miesięcy. Niemniej jednak kiedy mamy w domu dzieci, częstotliwość czyszczenia wzrasta do minimum dwóch razy w roku. Bardzo istotne jest, aby już od momentu kupowania wykładziny czy dywanu upewnić się jaki jest sposób jego konserwacji, aby nie okazało się później, że danego materiału nie możemy czyścić wodą. Przykładowo, sizal czy włókna kokosowe nie mogą być czyszczone na mokro. Jeżeli jednak już możemy używać wodę, to pamiętajmy, że dywan musi wyschnąć do 24 godzin, aby nie zaczęła się tworzyć pleśń. Warto pamiętać, że domowe czyszczenie plam niekoniecznie wnika głęboko w strukturę wykładziny lub dywanu, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej typu Marta Zatoń Magia Czystości, która oferuje usługi czyszczenia i prania dywanów oraz czyszczenia wykładzin. Warto upewnić się jakich metod i środków czyszczących używa firma sprzątająca oraz co ona oferuje w przypadku zniszczenia dywanu. Profesjonaliści znają się na swym fachu, więc możemy być spokojni. A jeśli spodoba się nam efekt ich pracy, możemy skorzystać z pozostałych usług porządkowych firmy i pokusić się o całościowe wysprzątanie mieszkania, domu lub apartamentu.

Opracowanie:

Marta Zatoń Magia Czystości

Częstochowa , gen. Fieldorfa Nila 5 lok. 1

  • tel. 796 730 720

Podziel się