Artykuł sponsorowany Darowizna mieszkania, a kwestie podatkowe

Darowizna mieszkania, a kwestie podatkowe

Darowizna mieszkania może być procesem pozbawiony opodatkowania, jednak nie zawsze. W  zerowej grupie podatkowej znajdują się tylko osoby najbliższe, takie jak np. dzieci, rodzeństwo i  dziadkowie. W innych przypadkach podatek jest uzależniony od wielu czynników takich jak wartość darowizny. Istnieją także warunki zwolnienia z podatku darowizny osobom obcym w  określonych sytuacjach. Jak wygląda to w praktyce?

Darowizna mieszkania osobom bliskim i spokrewnionym

Jeśli darowizna odbywa się pomiędzy osobami o określonym stopniu pokrewieństwa, zgodnie z polskim prawem można ubiegać się o zwolnienie z podatku. Do tzw. zerowej grupy podatkowej zaliczają się m.in.:

·       małżonkowie,

·       dzieci, wnuki i prawnuki,

·       rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,

·       rodzeństwo,

·       pasierbowie,

·       macocha oraz ojczym.

W takim przypadku należy pamiętać, aby urzędzie skarbowym złożyć formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od daty darowizny.

Podatek od darowizny osobom obcym

W przypadku darowizny mieszkania odbywającej się pomiędzy osobami obcymi kwestia podatku wygląda odmiennie. W takiej sytuacji wysokość naliczanego podatku jest zależna m.in.: od wartości i wielkości darowanej nieruchomości. Jest to tzw. trzecia grupa podatkowa, a podatek wynosi zazwyczaj od 12 do 20% zarówno w sytuacji darowizny jak i nabycia nieruchomości poprzez spadek.

W trzeciej grupie podatkowej także istnieje możliwość zwolnienia z podatku w sytuacjach, gdy darowizna odbywa się m.in. na drodze:

·       dziedziczenia zwykłego,

·       zapisu windykacyjnego,

·       polecenia testamentowego osób z grupy 3, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą na podstawie pisemnej umowy.

W kwestiach dokładnego określenia tego typu kwestii prawnych oraz poszczególnych sytuacji należy skonsultować się z notariuszem, który udzieli specjalistycznych informacji.

Jak oblicza się podatek od darowizny?

Poza kwestią związaną z wartością nieruchomości, ten typ podatku oblicza się, biorąc pod uwagę nadwyżkę podstawy opodatkowania, czyli wartości cenowej, która wykracza poza kwotę całkowicie wolną od podatku. Jest to zależne od grupy podatkowej, a konkretne kwoty mogą się zmieniać – wyjaśnia przedstawiciel Kancelarii Notarialnej Agata Zawadzka – Bernasiak z Łodzi.

Przepisy prawne w kwestiach podatkowych związanych z darowizną nieruchomości są więc uzależnione od wielu czynników. Konkretne kwestie warto powierzyć specjalistom, którzy rozwieją wątpliwości w indywidualnych i bardziej złożonych kwestiach dotyczących m.in.: stopnia pokrewieństwa, okresu posiadania nieruchomości przez darczyńcę oraz wartości mieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas