Artykuł sponsorowany Czy na dziecko pełnoletnie należy płacić alimenty?

Czy na dziecko pełnoletnie należy płacić alimenty?

Alimenty to obowiązek dostarczania dziecku środków utrzymania, a w miarę potrzeby także wychowania. Chociaż względem prawa osoba fizyczna przestaje być dzieckiem w dniu swoich 18 urodzin, obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie. W niektórych sytuacjach może być on przedłużony nawet o wiele lat. Sprawdź, kiedy musisz płacić alimenty na pełnoletnie dziecko.

Kiedy należy płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?

Obowiązek alimentacyjny obowiązuje, dopóki osoba nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli dziecko po osiągnięciu 18. roku życia uczy się i planuje podjąć dalszą naukę, rodzic jest dalej zobowiązany wypłacać mu zasądzone alimenty. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy pracownika Kancelarii Adwokackiej Kawacka-Guzek & Aleksandrowicz: Nikt nie może zmusić dziecka, aby zaprzestało nauki, poszło do pracy i zaczęło utrzymywać się samodzielnie. Mało tego, obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet wtedy, jeśli dziecko podjęło pracę zarobkową. Sam fakt posiadania pracy nie jest bowiem równoznaczny z możliwością samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb i utrzymania. Należy jednak pamiętać, że kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, alimenty powinny być wypłacane jemu osobiście, a nie tak jak dotychczas jego przedstawicielowi ustawowemu. 

Nie jest to jedyna sytuacja, w której rodzic zobowiązany jest płacić alimenty na rzecz dorosłego dziecka. Taki wymóg istnieje również wtedy, kiedy dziecko jest chore lub niepełnosprawne, co uniemożliwia mu samodzielne utrzymanie. W tym przypadku nie ma górnej granicy wieku, do której rodzic jest zobowiązany wypłacać alimenty na dziecko. Jeśli choroba lub niepełnosprawność są tak duże, że nie ma ono możliwości samodzielnej egzystencji, sąd może orzec, że alimenty mają być wypłacane dożywotnio.

Kiedy można zaprzestać wypłacania alimentów na pełnoletnie dziecko?

Po ukończeniu 18. roku życia dziecko ma jednak obowiązki, które musi spełnić, aby alimenty faktycznie mu się należały. Przede wszystkim taka osoba musi dokładać wszelkich starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania. Jeśli więc studiuje, musi wykazywać chęć nauki oraz uzyskiwać pozytywne oceny z egzaminów. W przypadku, gdy sąd stwierdzi zaniedbania w tej kwestii, może uchylić obowiązek alimentacyjny. Obowiązek ten może zostać uchylony także wtedy, gdy rodzic nie ze swojej winy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i płacenie alimentów wiązałoby się z nadmiernym uszczerbkiem dla niego i jego najbliższej rodziny. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli w danej sprawie występują powyższe przesłanki, nie można samowolnie zaprzestać płacenia alimentów. Należy złożyć wniosek do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas