Materiał Partnera Co zrobić, gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?

Co zrobić, gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?

Zdarza się że decyzja o rozwodzie zostaje podjęta tylko przez jednego z małżonków. Druga strona może nie wyrazić zgody na takie rozwiązanie. Bywa to przyczyną wielu kłótni i nieporozumień. W końcu nikogo nie da się zmusić do życia w związku, który przestał mieć dla niego znaczenie. Tylko czy na pewno? W jakich sytuacjach sąd nie zgodzi się na rozwód?

Rozwód- w jakich sytuacjach mogą żądać go małżonkowie?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, orzeczenie rozwodu nie jest zależnie tylko od woli sądu. Według obowiązującego w Polsce prawa, małżonkowie mogą ubiegać się o rozwód, jeśli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy między stronami ustały wszelkie więzi fizyczne, psychiczne oraz gospodarcze. Sąd może jednak przychylić się do wniosku o rozwód, kiedy małżonkowie wciąż mieszkają wspólnie, lecz nie darzą się już miłością. Istnienie więzi gospodarczej może być bowiem przymusowe i wynikać np. z zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny. Może to być również sytuacja przejściowa, która rozwiąże się w niedalekiej przyszłości.

Jak informuje pani mecenas Monika Ochnio-Pawluczuk – właścicielka Kancelarii Adwokackiej w Siedlcach – trwały rozkład pożycia oznacza, że nie ma żadnych szans, by małżonkowie dalej tworzyli związek. Jest to trudne, gdy obie strony darzą się niechęcią, nie chcą wspólnie spędzać czasu lub wręcz szczerze się nienawidzą.

Czy sąd może zdecydować o rozwodzie, gdy nie godzi się na niego jedna ze stron?

Zanim sąd zdecyduje o rozwodzie, musi wysłuchać każdej ze stron i przeprowadzić stosowne postępowanie. Jeżeli jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozstanie, sąd z pewnością będzie chciał znać powód tej decyzji. Postępowanie sądowe zakończy się rozwodem, jeśli nie istnieją żadne negatywne przesłanki, co do jego udzielenia. Brak zgody małżonka na zakończenie małżeństwa jest wówczas sprawą drugorzędną.

Istnieją jednak sytuacje, w których sąd może nie zgodzić się na rozwód. Dzieje się tak wówczas, gdy o rozstanie ubiega się jedynie małżonek, który winny jest rozpadowi małżeństwa. Sąd nie przychyli się do wniosku o rozwód także wtedy, gdy jedna ze stron jest ciężko chora fizycznie. Zakończenie małżeństwa nie będzie możliwe również wówczas, gdy ucierpią na tym małoletnie dzieci pary.

W sprawach rozwodowych warto poprosić o pomoc dobrego prawnika. Doświadczony adwokat przeprowadzi nas przez wszystkie etapy postępowania oraz będzie reprezentować nasz interes przed sądem. Ponadto prawnik wesprze nas również w mediacjach z małżonkiem, który nie chce wyrazić zgody na rozwód.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas