Artykuł sponsorowany Co zrobić, aby szambo było bezpieczne dla środowiska?

Co zrobić, aby szambo było bezpieczne dla środowiska?

Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem w miejscach pozbawianych kanalizacji były szamba. Obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jakie są największe zalety tego rozwiązania i czym różni się opróżnianie szamba od opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków? Czy Twój zbiornik może stanowić zagrożenie dla środowiska?

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Budowa szamba jest tańsza niż przydomowej oczyszczalni ścieków, dlatego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Jednakże nie da się ukryć, że przydomowa oczyszczalnia jest o wiele łatwiejsza i tańsza w eksploatacji. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do środowiska, dlatego wywóz nieczystości zleca się tylko kilka razy w roku. Obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków jest łatwa i nie wymaga wiele pracy, dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Jak opróżniać przydomową oczyszczalnię?

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków wygląda nieco inaczej niż klasycznego szamba. Przede wszystkim wywóz dotyczy wyłącznie nagromadzonych w zbiorniku osadów. Rozkład nieczystości w przydomowej oczyszczalni odbywa się przy pomocy specjalnie skomponowanej mieszaniny bakterii i enzymów. Niektórzy dodają tego typu mieszanki również do zwykłego szamba, aby zminimalizować powstawanie zbitego osadu. Kiedy zlecić wywóz nieczystości? Wszystko zależy od tego, jak szybko gromadzi się osad. Jest to uzależnione od budowy instalacji, intensywności rozkładu przez bakterie oraz enzymy, a także tego, co trafia do ścieków i w jakiej ilości. Opróżnianiem przydomowej oczyszczalni ścieków zajmują się profesjonalne firmy asenizacyjne np. Wywóz Nieczystości Płynnych Jacek Karaś. Zwykle wystarczy zlecić wywóz 1-4 razy w roku.

Bezpieczeństwo środowiska na pierwszym miejscu!

Zarówno szambo, jak i przydomowa oczyszczalnia ścieków są w pełni bezpieczne dla środowiska. Kluczowe jest jednak, aby zbiorniki były szczelne. Nie warto oszczędzać na materiałach do budowy szamba lub oczyszczalni. Przedostawanie się ścieków do środowiska jest niebezpieczne! Chorobotwórcze bakterie oraz pozostałości chemii gospodarczej dostają się do wód gruntowych i zatruwają je. Zadbaj o to, aby instalacja znajdowała się w szczelnym obiegu i regularnie zlecaj wywóz nieczystości profesjonalnej firmie asenizacyjnej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje ścieki nie będą stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jeśli zauważysz nieszczelność – natychmiast zleć naprawę lub wymianę zbiornika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas