Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć przed wizytą u notariusza w sprawie sporządzenia testamentu?

Co warto wiedzieć przed wizytą u notariusza w sprawie sporządzenia testamentu?

Spadek możemy otrzymać między innymi na mocy testamentu, który może zostać spisany u notariusza w jego kancelarii. O spisaniu testamentu warto więc pomyśleć zawczasu i dowiedzieć się też czegoś więcej na jego temat tak, aby ułatwić w przyszłości wszelkie sprawy spadkowe. Z jakimi rodzajami testamentów mamy do czynienia? Który wariant jest tu najkorzystniejszy? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Rodzaje testamentów

Testament stanowi określenia dotyczące rozporządzenia własnym majątkiem po naszej śmierci. Mowa tu zarówno o przekazaniu całości lub części swojego majątku poszczególnym osobom bądź osobie, jak również o wykluczeniu określonych osób z udziału w spadku. Jeśli więc nie wykonamy testamentu, nasz spadek według prawa zostanie rozdzielony pomiędzy spadkobierców zgodnie z rozporządzeniami zawartymi w stosownej Ustawie.

Na początek warto dowiedzieć się więc, jakie warianty odnośnie rodzajów testamentów mamy do wyboru. Jednym z nich jest własnoręczny testament zwany też holograficznym, który możemy spisać samodzielnie i odręcznie w domu. Ważne jest tu, aby nie zapomnieć o dacie i własnoręcznym podpisie. Niestety taki testament łatwo podważyć w sądzie, dlatego o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest drugi wariant w postaci testamentu notarialnego, spisywanego, jak sama nazwa wskazuje, przez notariusza takiego jak pracownicy Kancelarii Notarialnej Bożena Koćma, Adama Rogala S.C. z Krakowa, wspólnie ze spadkodawcą.

Spisywanie testamentu u notariusza w praktyce

Testament notarialnego spisany w kancelarii notarialnej przybiera więc formę aktu notarialnego. Co więcej, notariusz dba, aby dokument ten zachował w pełni prawidłową formę. Ten wariant umożliwia także skorzystanie z dodatkowej opcji, jaką jest bezpieczne przechowanie dokumentu przez notariusza, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że dostanie się on w ręce niewłaściwej osoby lub ulegnie zniszczeniu. Istnieje tu także możliwość wpisania testamentu do Notarialnego Rejestru Testamentów, co nie tylko zwiększy wiarygodność tego dokument, ale także umożliwi jego odnalezienie członkom rodziny, którzy nie mieli pojęcia o jego powstaniu.

Jeśli chodzi o kwestię przygotowywania testamentu u notariusza, to nie jest to skomplikowana czynność, ponieważ wymaga ona jedynie wskazania rozporządzeń co do naszego majątku po naszej śmierci. Przed wizytą u notariusza (która trwa zwykle pół godziny do dwóch godzin) w tej kwestii warto więc dobrze przemyśleć tę sprawę, mając także na względzie, iż masa spadkowa obejmuje nie tylko środki pieniężne, ale także nieruchomości, ruchomości oraz ewentualne zadłużenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas