Artykuł sponsorowany W jaki sposób i kiedy można znieść współwłasność nieruchomości?

W jaki sposób i kiedy można znieść współwłasność nieruchomości?

Według kodeksu cywilnego współwłasność oznacza, że dana nieruchomość należy w jednakowym stopniu, czyli całościowo do wszystkich właścicieli. Każdy z nich posiada takie same prawa oraz obowiązki wobec niej. Istnieje możliwość zniesienia takiego stanu prawnego poprzez akt notarialny lub sprawę sądową. Nie każda nieruchomość jednak może być poddana podziałowi ze względu na ograniczenia, wynikające między innymi z jej wielkości.

Kiedy istnieje możliwość podziału?

Pierwszy krok w rozwiązaniu sprawy powinien skupić się na weryfikacji, czy dana nieruchomość może zostać poddana podziałowi. Może być to niemożliwe lub znacznie utrudnione w przypadku, gdy jest ona niewielka lub jej parcelacja stanowi sprzeczność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zniesienie współwłasności jest kategorycznie wykluczone w przypadku wspólnoty mieszkaniowej lub współwłasności przymusowej.

Droga notarialna

Tego typu formalności można uregulować polubownie, udając się do notariusza, na przykład Kancelarii Notarialnej Adama Robaka, mieszczącej się na terenie Katowic. W sytuacji dużych nieruchomości każdy właściciel otrzyma część, która przypada na jego udział. Istnieje także możliwość całkowitej rezygnacji z nieruchomości. W takim przypadku właściciel, któremu przypada dana część, musi spłacić rezygnującego. Taka konieczność może także zaistnieć, gdy fizyczny podział nie ma racji bytu (np. mieszkanie). Dzielenie nieruchomości powinno odbyć się przed sporządzeniem aktu notarialnego znoszącego współwłasność. Na tej podstawie będzie można utworzyć właściwy dokument, który posłuży notariuszowi do założenia nowych ksiąg wieczystych lub wprowadzenia zmian na liście właścicieli. Niezbędne może okazać się również przekalkulowanie wartości nieruchomości, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Akt notarialny będzie zawierać także wzajemne rozliczenia obydwu stron umowy. Rozstrzygnięcie takiej sprawy u notariusza wiąże się z krótkim czasem jej realizacji.

Droga sądowa

Zniesienia współwłasności można dokonać również przed sądem. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji konfliktu zainteresowanych stron, które nie potrafią dojść samodzielnie do kompromisu. W takim przypadku może dojść do fizycznego podziału nieruchomości między wszystkich współwłaścicieli, niektórych współwłaścicieli (ze spłatą innych) lub przyznaniu nieruchomości jednemu właścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych. Rozstrzygnięciem zajmują się sądy rejonowe. Wiąże się to z koniecznością wniesienia wniosku z ewentualnym wspólnym planem podziału nieruchomości, a także uiszczeniem opłaty sądowej.

Opracowanie:

Adam Robak Kancelaria Notarialna

Katowice , Piastowska 3 lok. 12

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas