Materiał Partnera Co robić, aby meble tapicerowane zawsze wyglądały jak nowe?

Co robić, aby meble tapicerowane zawsze wyglądały jak nowe?

Meble tapicerowane to najczęstszy wybór do wnętrz w różnym stylu i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dodają przytulności. Jednak, aby zachwycały swoim wyglądem i stylem przez lata, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Znaczenie ma nie tylko ich systematyczne odkurzanie, ale również usuwanie ewentualnych plan we właściwy sposób. Niekiedy warto również zdecydować się na wsparcie specjalistów oraz pranie tkaniny.

Ustawienie mebli w pomieszczeniu

Wiele osób zapomina o tym aspekcie podczas aranżacji wnętrza, kierując się głównie dostępnym metrażem pomieszczenia oraz jego ustawnością. Niemniej jednak warto starać się kanapy, krzesła czy fotele ulokować tak, aby w jak najmniejszym stopniu były narażone na działanie promieni słonecznych. Zadbajmy o to, zwłaszcza jeśli okna pokoju znajdują się od strony południowej. Należy również unikać sytuacji, gdy znajdą się one zbyt blisko kaloryfera lub kominka. Wszystkie te czynniki sprawiają bowiem, że meble tracą swój kolor i są narażone na blaknięcie. Tego rodzaju przebarwień można się pozbyć jedynie poprzez wymianę całej tapicerki, co wiąże się z niemałym kosztem.

Regularne sprzątanie

Tak jak systematycznie odkurzamy podłogi oraz dywany, tak samo powinniśmy postępować z naszymi sofami czy też fotelami. Tkaniny obiciowe są dla kurzu jak magnes i choć, nie widać go na pierwszy rzut oka, to jednak jego obecność z pewnością odczują alergicy. Do odkurzania korzystajmy ze specjalnych szczotek do czyszczenia tapicerki, które jej nie uszkodzą, ale pozwolą usunąć wszelkie zabrudzenia z włókien. Podczas sprzątania warto skupić się też na wszelkich zagięciach, narożnikach, szczelinach pomiędzy poduszkami i wokół ozdobnych guzików czy też przy lamówce. To właśnie tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń oraz okruszków. Odkurzanie jest szczególnie istotne, gdy w naszym domu mieszkają zwierzęta. Oklejone sierścią kanapa bądź siedzisko krzesła nigdy nie wygląda estetycznie.

Wystrzeganie się plam

Rozlane napoje, kosmetyki, atrament czy jedzenie to najgorsi wrogowie tapicerowanych mebli. Mimo starań nie zawsze da się uniknąć tego typu zabrudzeń, zwłaszcza przy małych dzieciach. Jeśli nie pomyśleliśmy i tkaninie hydrofobowej, należy jak najszybciej usuwać powstałe plamy, aby w jak najmniejszym stopniu wsiąknęły w strukturę włókien tapicerki. Istnieje wiele domowych sposobów, jak również specjalistycznych detergentów, aby się ich pozbyć. Zachowajmy jednak należytą ostrożność podczas ich stosowania, żeby nie doszło do trwałego odbarwienia się materiału. Nie należy również trzeć zaplamionego miejsca z dużą siłą, co może spowodować przetarcie tapicerki.

Najbezpieczniej czyszczenie mebla powierzyć specjalistom, na przykład z firmy MobilnePranie.pl, którzy zajmują się ich praniem na miejscu u klienta. Odpowiedni sprzęt pozwoli nie tylko w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia, ale również od razu wysuszyć materiał. Takie profesjonalne pranie tapicerki warto wykonać co najmniej raz w roku. To dobry sposób na odświeżenie mebla - przede wszystkim ożywienie jego koloru. Nawet mimo regularnego odkurzania, materiał naturalnie ulega zabrudzeniu podczas codziennego użytkowania. Czyszczenie umożliwia również wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu tkaniny.

Opracowanie:

Dawid Oźlański Mobilne Pranie Tapicerki

Jastrzębie-Zdrój , Kurpiowska 6 lok. 58

Podziel się