Artykuł sponsorowany Co może zrobić wierzyciel w razie ogłoszenia upadłości dłużnika ?

Co może zrobić wierzyciel w razie ogłoszenia upadłości dłużnika ?

Informacja o ogłoszeniu upadłości wywołuje u wierzycieli ogromny stres: tym większy, im większe są zobowiązania dłużnika. Czy bankructwo podmiotu gospodarczego zmniejsza do zera szanse na odzyskanie należności? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Co oznacza upadłość firmy?

Koniunktura rynku nieustannie się zmienia, a to oznacza, że każde przedsiębiorstwo mogą spotkać problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych. Nie zawsze będą one stanowić przesłankę do ogłoszenia upadłości. Po pierwsze postępowanie upadłościowe zostaje wszczęte dopiero w momencie, gdy suma zobowiązań wobec wierzycieli pozostaje wyższa niż majątek firmy przez co najmniej 24 miesiące. Druga okoliczność to opóźnienia w spłacie wierzytelności przekraczające 3 miesiące. Wszczęcie procedury upadłościowej ma na celu:

  1. Wyprzedanie pozostałego majątku dłużnika;

  2. Spłacenie należności wierzycieli;

  3. Wykreślenie firmy z rejestru przedsiębiorców.

Dla osób, które oczekują na spłatę długów lub zapłaciły za konkretną niewykonaną jeszcze usługę bądź niedostarczone towary, sytuacja ogłoszenia upadłości przez kontrahenta często wiąże się z utratą nadziei na odzyskanie pieniędzy. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Choć zaspokojenie wierzycieli nie może odbywać się już na drodze windykacji należności, to mogą oni zgłosić swoje roszczenia do syndyka w postępowaniu upadłościowym.

Jak wziąć udział w postępowaniu upadłościowym?

Na początku należy zaznaczyć, że choć brak wypłacalności dłużnika nie przekreśla szans na odzyskanie należności, to otrzymanie ich w całości na ogół będzie niemożliwe. Zobowiązania dłużnika dzieli się - na cztery kategorie. Zaliczenie wierzytelności do określonej kategorii decyduje o kolejności spłat. W pierwszej kolejności zaspokajane są w sposób proporcjonalny te znajdujące się w pierwsze grupie, a dopiero później następne. Schemat spłaty wygląda zatem następująco:

  • kategoria 1 – obejmuje m.in.: takie wierzytelności jak: alimenty, renty, wynagrodzenia, pożyczki, obligacje, gwarancje ubezpieczeniowe, składki ZUS,

  • kategoria 2 – inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w innych kategoriach, w zwłaszcza podatki, daniny publiczne, 

  • kategoria 3 – odsetki, kary administracyjne i sądowe, należności z tytułu należności i zapisów,

  • kategoria 4 – pożyczki zaciągnięte od wspólników i akcjonariuszy.

Odzyskanie należności nie następuje jednak automatycznie. Są one zwracane tylko tym wierzycielom, którzy przystąpią – do postępowania upadłościowego co wymaga złożenia odpowiednio przygotowanego pisma do syndyka masy upadłości, a w przygotowaniu dokumentu może pomóc między innymi radca prawny Piotr Skowron, którego kancelaria znajduje się w Katowicach. Termin na dostarczenie wniosku określa postanowienie o ogłoszeniu  upadłości. Szanse na odzyskanie długu uzależnione są od tego, jak dużym majątkiem dysponuje upadła firma oraz od tego, w której kategorii mieszczą się roszczenia. Niemniej jednak zawsze warto takiego zgłoszenia dokonać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas