Artykuł sponsorowany Najważniejsze informacje na temat prawa rzeczowego

Najważniejsze informacje na temat prawa rzeczowego

Własność i inne prawa rzeczowe to istotna część prawa cywilnego. Dziedzina ta zajmuje się wszystkimi sprawami, które dotyczą prawa posiadania rzeczy. Oznacza to, że obejmuje ono każdy przedmiot mający materialny charakter. Rzeczy można podzielić na nieruchomości oraz na ruchomości, a przepisy prawa określają formy korzystania z prawa własności każdego przedmiotu. Co warto wiedzieć na temat prawa rzeczowego? Sprawdź poniższy artykuł!

Definicja prawa rzeczowego

Prawo polskie jest bardzo rozbudowane i definiuje istotne elementy życia codziennego. Jedną z części prawa cywilnego jest prawo rzeczowe. Są to wszystkie regulacje prawne, które dotyczą sposobu powstania prawa rzeczowego, a także określają zmiany oraz ustanie prawa własności. Co więcej, w przepisach znajdziemy informacje na temat sposobu, w jaki dana rzecz ma być użytkowana. Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, co oznacza, że jest ono docelowo skuteczne wobec wszystkich. W Polsce prawo rzeczowe jest definiowane nie tylko przez kodeks cywilny, ale także przez ustawy szczegółowe. Kwestie związane z tym odłamem prawa mogą być zawiłe, jednak z pomocą prawnika możemy liczyć na pomyślne rozwiązanie sprawy.

Istota ograniczonego prawa rzeczowego

W prawie wyróżniamy pojęcie takie jak ograniczone prawo rzeczowe. Stanowi ono istotny element prawa i dotyczy elementów takich jak hipoteka, służebność, zastaw oraz własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Jak wspomina Edyta Dzierzbicka prowadząca Kancelarię Doradztwa Prawnego, wcześniej do tej listy można było zaliczyć również użytkowanie wieczyste gruntów, jednak w 2019 roku status ten uległ zmianie. Użytkowanie wieczyste może trwać maksymalnie 99 lat, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest oddanie gruntu na 40 lat. Umowę użytkowania zawiera się w formie notarialnej, a użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia jednorazowej opłaty kalkulowanej na podstawie wartości gruntu. Z użytkowania wieczystego korzystają zazwyczaj osoby, które nie mogą jednorazowo ponieść opłaty za nieruchomość.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas