Artykuł sponsorowany Charakterystyka i zastosowanie mapy numerycznej

Charakterystyka i zastosowanie mapy numerycznej

Dojście do wyznaczonej ulicy, znalezienie objazdu, wejście na szczyt wysokiej góry czy dotarcie do lokalnej restauracji – wszystkie te czynności staną się o wiele prostsze, jeżeli skorzystamy z mapy. To doskonałe narzędzie pozwala nam na co dzień odnaleźć się w zawikłanej rzeczywistości uliczek, autostrad, szlaków górskich i ścieżek rowerowych.

Rodzaje map

Zastosowanie i rodzaje map są zróżnicowane. Mapa polityczna pomoże nam określić granice pomiędzy poszczególnymi państwami lub ich regionami administracyjnymi, dzięki mapie morskiej zdobędziemy informacje na temat głębokości wody, ukształtowaniu dna i przebiegu linii brzegowych, mapa synoptyczna przedstawi nam stan pogodowy na danym terenie, a z kolei mapa samochodowa – odległość pomiędzy poszczególnymi miastami na trasie.

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że coraz rzadziej używamy typowych map papierowych. Dzięki różnym aplikacjom oraz systemom obsługi mapy tworzone są komputerowo. Daje to możliwość bardziej szczegółowego opracowania danego obszaru oraz łatwego dostępu do poszczególnego rodzaju map, w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. Istnieje również mapa, która występuje tylko w postaci cyfrowej. Jest to mapa numeryczna, która związana jest ściśle z technologiami informacyjnymi, a obiekty przedstawione są na niej w formie obrazów wektorowych lub rastrowych.

Czym jest mapa numeryczna?

Pierwsze mapy numeryczne były wyłącznie zbiorem punktów, linii oraz poligonów, czyli wypełnień. Obecnie poszczególne obiekty są dodatkowo powiązane z określonymi rekordami w bazie danych, tzw. atrybutami. Aby stworzyć taką mapę należy przeprowadzić geodezyjny pomiar bezpośredni w terenie, wprowadzić do komputera i odpowiednio przetworzyć. Innym sposobem jest użycie skanera lub digitizera, dzięki którym możemy przetworzyć informacje przedstawione na mapie analogowej do postaci numerycznej. Do pozyskania danych możemy również użyć zdjęć naziemnych, lotniczych lub satelitarnych.

Zastosowanie map numerycznych

Warto również wspomnieć o dwóch postaciach mapy numerycznej: wektorowej oraz rastrowej. Pierwsza z nich składa się ze wspomnianych punktów, linii i poligonów, natomiast druga proponuje podział danego obszaru za pomocą siatki regularnych kształtów, najczęściej kwadratów. Aby dokładnie odczytać obraz należy każdemu oczku siatki przypisać jakąś wartość, np. kolor. Mapy numeryczne są podstawowym elementem SIP – Systemu Informacji Przestrzennej, który pozyskuje, przetwarza i udostępnia dane przestrzenne wraz z informacjami opisowymi o poszczególnych obiektach. Są one wykorzystywane m.in. w leśnictwie, ponieważ ich zastosowanie pomaga lepiej zarządzać zasobami leśnymi, co jest głównym celem Lasów Państwowych. Tworzenie map numerycznych, cyfrowe opracowania kartograficzne oraz numeryczne projektowanie obiektów zarówno liniowych, jak i powierzchniowych oferuje firma M-Geo, która jest przedsiębiorstwem proponującym swoim klientom rozwiązania geodezyjne oraz kartograficzne w pełnym zakresie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas