Artykuł sponsorowany Bezpośrednia ochrona fizyczna – na czym polega?

Bezpośrednia ochrona fizyczna – na czym polega?

Bezpośrednia ochrona fizyczna to usługa realizowana przez agencje ochrony. Dzięki niej mogą one skutecznie chronić osoby i mienie przed próbami kradzieży i włamaniami. Z takiej oferty korzystają często przedsiębiorstwa, banki, centra handlowe, instytucje, szpitale, czy obiekty przemysłowe. Jest to także coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez właścicieli domów prywatnych. Podpowiadamy, czym jest i na czym polega bezpośrednia ochrona fizyczna!

Na czym polega ochrona fizyczna osób i mienia?

Ochrona osób i mienia może występować w formie ochrony bezpośredniej oraz pośredniej, tzn. przy użyciu różnego typu zabezpieczeń technicznych. Może mieć ona również charakter interwencyjny i odbywać się za pośrednictwem systemów monitoringowych i alarmowych. W tym artykule chcemy się jednak skupić na bezpośredniej ochronie fizycznej, która polega na całodobowym monitoringu danego miejsca – w przypadku ochrony mienia – oraz na stałej obecności pracowników ochrony w pobliżu chronionych osób – w przypadku fizycznej ochrony osób. Ochrona osób i mienia może mieć również charakter doraźny i polegać na działaniach ochronnych osób w konkretnych godzinach lub terminie, np. podczas wyjazdów, spotkań służbowych, koncertów czy imprez okolicznościowych. Skierowana jest ona do osób, które z uwagi na specyfikę wykonywanego zawodu, w danym momencie potrzebują zapewnienia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Przy doraźnej ochronie mienia pracownicy ochrony mogą również przyjeżdżać na określone miejsce tylko wtedy, gdy wystąpią niepokojące zdarzenia lub uruchomienie alarmu.

Ochrona osób to przede wszystkim ochrona życia, zdrowia, a także nietykalności cielesnej. Agencja ochrony dba wówczas o bezpieczeństwo osoby lub osób znajdujących się na danym terenie. Z kolei ochrona mienia to zabezpieczenie przed jego naruszeniem lub bezprawnym przywłaszczeniem przez osoby trzecie. Mogą to być budynki, urządzenia, sprzęty i inne dobra materialne i niematerialne. Celem bezpośredniej ochrony fizycznej jest zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu oraz życiu, przeciwdziałanie powstawaniu szkody oraz niedopuszczanie do wstępu na dany teren osób nieupoważnionych.

Jak wygląda bezpośrednia ochrona fizyczna osób i mienia?

Pracownicy ochrony całodobowo lub doraźnie czuwają nad bezpieczeństwem chronionych obiektów, lub osób. Wyposażeni są w kuloodporne kamizelki, radiostacje, telefony GSM czy broń palną. Mają również nadzór nad systemem alarmowym i dbają o stały dozór sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach. Ich zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem osób fizycznych oraz zapobieganie naruszeniom porządku na terenie chronionego obiektu.

Jak podkreśla przedstawiciel firmy STEKOP, która jest producentem specjalistycznych urządzeń i systemów dla branży ochrony osób i mienia: każdy Klient ma inne potrzeby i wymagania. Obiekty również różnią się specyfiką. Z tego powodu każdorazowo tworzymy szczegółowy zakres czynności i obowiązków. Nasze działania uzupełniamy nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Posiadamy także wyspecjalizowane grupy interwencyjne, które wspomagają stacjonarną ochronę fizyczną.

W zakresie obowiązków pracowników ochrony znajduje się głównie legitymowanie osób, które wkroczyły na strzeżony teren, w celu ustalenia ich tożsamości oraz kontrola bagażu i sprawdzanie odzieży tych osób, przy podejrzeniu, że próbują wnieść przedmioty niedozwolone. W razie potrzeby - również stosowanie środków przymusu bezpośredniego, np. siły fizycznej, kajdanek czy broni gazowej, a także ujmowanie osób stwarzających zagrożenie. Ochrona osób i mienia realizowana jest także w formie polegającej na konwojowaniu wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas