Materiał Partnera 3 przydatne wskazówki jak przygotować swoje meble do transportu

3 przydatne wskazówki jak przygotować swoje meble do transportu

Przeprowadzka i transport mebli nie są prostymi przedsięwzięciami. Źle zorganizowane mogą skończyć się uszkodzeniem sprzętów lub samochodu – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ciężkimi przedmiotami o dużych gabarytach. Zanim weźmiesz się za noszenie dobytku, zapoznaj się z podstawowymi radami specjalistów, jak przygotować się do przeprowadzki. To pomoże uniknąć niepotrzebnych strat.

Nawet przenosiny z małego mieszkania to poważne przedsięwzięcie wymagające dobrej organizacji, współpracy przynajmniej dwóch osób i odpowiedniego środka transportu. Przed przystąpieniem do przeprowadzki warto zastanowić się, czy mieszkańcy są w stanie samodzielnie podołać trudom, czy może potrzebne jest im wsparcie? Często okazuje się, że najlepszym wyjściem jest wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która bierze na siebie cały trud przewozu mebli i w dodatku daje gwarancję, że meble i sprzęty trafią na nowe miejsce bez uszkodzeń.

Czy rozkręcanie mebli to dobry pomysł?

Najbezpieczniej i najłatwiej przenosi się mebli rozkręcone. Elementy można dopasować do siebie i ułożyć tak, że zajmują mało miejsca. Przedtem każdy z nich powinien zostać oddzielony warstwą ochronną z folii lub tektury, tak aby nie ocierały się o siebie w czasie podróży.

Rozłożony mebel można spakować w poręczną paczkę lub podzielić go na kilka pakunków – przeniesienie ich zawsze będzie prostsze niż dźwiganie całej kanapy czy szafy. Każdy taki zestaw powinien być owinięty folią bąbelkową, a następnie folią stretch. Narożniki można dodatkowo zabezpieczyć tekturą. Bardzo ważne jest dopilnowanie, aby nie zawieruszył się żaden element – nawet jedna śrubka czy nakrętka.

 Wielkość zestawów należy tak dobrać, aby były łatwe do wynoszenia i układania w samochodzie – radzą specjaliści z firmy Kengo Przeprowadzki Kraków. – Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rozkręcanie i skręcanie mebli wymaga czasu. Przeprowadzka i urządzanie nowego mieszkania meblami przewożonymi w całości trwa zdecydowanie krócej i dlatego radzimy powierzyć tę operację specjalistom. Profesjonaliści rzadko decydują się na rozkręcanie mebli, przenosimy bezpiecznie ciężary nawet do 300 kg. Natomiast szybsza przeprowadzka bez rozkręcania mebli oznaczą dla klienta niższy koszt. Rozkręcamy tylko meble, które nie mieszczą się w drzwiach lub nie można ich przenieść przez klatkę schodową. Przestrzegamy także przed rozkręcaniem mebli wykonanych z materiałów gorszej jakości, gdyż ich ponowne skręcenie może okazać się trudne.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem

Nieumiejętne przenoszenie i przewożenie mebli, które nie zostały rozkręcone, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Przejście przez drzwi, zakręcanie w wąskich korytarzach czy ustawianie w samochodzie to niebezpieczne momenty, w których łatwo o zadrapanie, urwanie uchwytu czy wyłamanie nóżki.

Dlatego nawet profesjonaliści zabezpieczają meble warstwą ochronną. Z reguły wystarcza folia bąbelkowa zabezpieczona folią stretch. Skuteczne jest także owinięcie przedmiotu kilka razy samą folią stretch. Szczególnie cenne meble można dodatkowo zabezpieczyć tekturą na narożnikach. Należy pamiętać jednak, że mimo takiej ochrony przy noszeniu mebli trzeba zachować dużą ostrożność i unikać obtarć o ściany oraz kontaktu z innymi sprzętami w czasie transportowania samochodem.

Elementy ruchome pod szczególną ochroną

Z mebli przewożonych w całości czasami usuwa się elementy ruchome, np. szuflady. Można je wyciągnąć, zabezpieczyć i przewozić oddzielnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że bez nich meble są mniej stabilne, co może sprawić dodatkowe problemy podczas noszenia i przewożenia.

Drzwi szaf czy biurek muszą być zamknięte na zamek, a jeśli go nie mają lub zginął do niego klucz – zaklejone taśmą (chyba że są owinięte folią). Żaden element nie może wysunąć się lub otworzyć w czasie niesienia lub przewożenia.

Szczególnej ostrożności wymagają w transporcie elementy ze szkła, np. szybki z kredensów. Te które można wyciągnąć, koniecznie należy owinąć folią lub tekturą. Trzeba także wyjątkowo uważać przy układaniu ich w samochodzie. Muszą być zupełnie unieruchomione i zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z innymi przedmiotami.

Podziel się