Artykuł sponsorowany Szampony polecane do włosów wysokoporowatych

Szampony polecane do włosów wysokoporowatych

Właściwa pielęgnacja różnego rodzaju włosów to podstawa, jeżeli zależy nam na pięknym wyglądzie. Włosy wysokoporowate sprawiają sporo problemów, jednak często nie mamy pojęcia, że są one spowodowane stosowaniem niewłaściwych kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Jak rozpoznać, że mamy włosy wysokoporowate? Jaki szampon wybrać, aby rozwiązać problemy, które sprawiają. Wyjaśniamy.

Jakie rodzaje włosów wyróżniamy?

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie typy włosów wyglądają podobnie i cechują się taką samą budową, to znaczące różnice dotyczą zewnętrznej warstwy włosa, czyli łuski włosa. Stanowi ona ochronę dla kory włosa i składa się z kilku warstw. Łuska włosa może ściśle przylegać do kory włosa lub od niej odstawać, co sprawia, że wnętrze włosa nie jest właściwie chronione m.in. przed działaniem czynników środowiskowych. W zależności od stopnia przylegania osłonki włosowej do kory włosa, mamy do czynienia z różną porowatością włosów. Wyróżniamy:

  • włosy niskoporowate, których budowa jest zwarta - łuska mocno przylega do kory włosa,

  • włosy średnioporowate, których łuska nieznacznie odstaje od kory włosa,

  • włosy wysokoporowate o mocno odstającej łusce.

Stopień porowatości to jeden z ważnych parametrów, które wpływają na ogólną kondycję włosów oraz ich wygląd, decydując m.in. o poziomie nawilżenia i podatności na uszkodzenia. Porowatość włosów wpływa również na sposób „przyjmowania” składników aktywnych z kosmetyków do pielęgnacji, dlatego warto określić, jaką porowatość mają nasze włosy, aby zapewnić im jak najlepszą pielęgnację. Szampony i inne kosmetyki, które doskonale sprawdzają się w przypadku włosów o różnej porowatości, dostępne są np. w drogerii internetowej Kamaja. W sposób profesjonalny możemy sprawdzić porowatość włosów u trychologa, jednak istnieją również sposoby, aby określić stopień porowatości włosów domowymi metodami. W tym celu musimy dobrze przyjrzeć się strukturze włosów oraz wykonać test wody, który polega na umieszczeniu włosa w szklance z wodą - włos wysokoporowaty szybko opadnie na dno szklanki.

Domowy test na porowatość włosów nie jest w 100% skuteczny, ale stopień porowatości włosów możemy także poznać, biorąc pod uwagę sprawiane przez włosy problemy oraz przyglądając się ich strukturze. Włosy wysokoporowate sprawiają sporo problemów, które można rozwiązać, stosując m.in. właściwie dobrany szampon i odżywkę.

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate charakteryzują się znacznie odstającą od kory włosa osłonką, którą tworzą łuski włosowe. To przekłada się na ich wygląd, ogólną kondycję oraz odpowiada za problemy, które sprawiają. Przyczyną wysokiej porowatości włosów jest m.in. ich rodzaj - odstające łuski włosowe częściej sprawiają problemy w przypadku włosów o mocnym, naturalnym skręcie. Na porowatość włosów wpływają również czynniki środowiskowe oraz sposób ich pielęgnacji i stylizacji. Znacznie odstające łuski włosowe mogą być skutkiem częstego korzystania z prostownicy, samodzielnego farbowania i rozjaśniania włosów, mycia włosów w zbyt ciepłej, twardej wodzie oraz stosowania nadmiaru niewłaściwie dostosowanych do typu włosów kosmetyków, w których składzie znajdują się chemiczne składniki. Warto wiedzieć, że porowatość włosów może się zmienić na skutek działania promieniowania UV, niskiej i wysokiej temperatury, a także oddziaływania na włosy różnych zanieczyszczeń.

Włosy wysokoporowate są szorstkie w dotyku, łamliwe i często mają rozdwojone końcówki. Mają także tendencje do puszenia się, szybko tracą wilgoć oraz składniki odżywcze. Co więcej, wysoka porowatość powoduje, że włosy tracą blask. Warto wiedzieć, że w przypadku niewłaściwej pielęgnacji włosów wysokoporowatych, mogą pojawić się problemy z ich nadmiernym wypadaniem.

Jakie problemy sprawiają włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate nie zachwycają pięknym wyglądem. Sprawiają wrażenie zaniedbanych, są podatne na uszkodzenia, plączą się i elektryzują. W przypadku długich włosów o wysokiej porowatości można zauważyć rozdwajanie się końcówek. Brak właściwej pielęgnacji pogarsza kondycję włosów, które z czasem przestają być ozdobą.

Wysoka porowatość w szczególności odbija się na kondycji długich włosów, które ze względu na zniszczone, rozdwojone końcówki, mogą wymagać obcięcia.

Jaki szampon stosować do włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate wymagają starannej pielęgnacji, która uwzględnia stosowanie odpowiednich szamponów, odżywek i masek, a także eliminację szkodliwych nawyków, które często są przyczyną nadmiernego odstawania łusek włosa od jego kory.

Podstawą pielęgnacji każdego typu włosów jest wybór odpowiedniego szamponu, który usuwa zanieczyszczenia oraz dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów wysokoporowatych powinny charakteryzować się naturalnym składem. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się szampony do włosów wysokoporowatych, które nie zawierają w swoim składzie szkodliwych parabenów, SLS-ów i silikonów. To samo tyczy się odżywek i masek, które pomagają zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów. Aby dostarczyć włosom składników odżywczych, warto stosować nie tylko gotowe kosmetyki z drogerii, ale także naturalne domowe maseczki, które są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. W przypadku włosów wysokoporowatych najlepiej stosować szampony, w których składzie znajdują się witaminy, ceramidy i ekstrakty roślinne o odżywczym, ochronnym oraz nawilżającym działaniu. Naturalny skład szamponów do włosów wysokoporowatych pozwala w pełni zadbać o ich zdrowie i przywrócić zniszczonym pasmom piękny wygląd.

Co ważne, włosów wysokoporowatych nie należy myć w bardzo ciepłej wodzie i suszyć gorącym powietrzem. Należy również zrezygnować ze stosowania zabiegów, które dodatkowo osłabiają włosy i niszczą ich strukturę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas