Materiał Partnera Skąd bierze się cellulit i jak się go pozbyć?

Skąd bierze się cellulit i jak się go pozbyć?

Cellulit to zmora wielu osób, choć głównie dotyczy on kobiet, niezależnie od wieku. Problem z nadmierną tkanką tłuszczową gromadzącą się w postaci mało estetycznej „pomarańczowej skórki” polega między innymi na tym, że mają ją nawet szczupłe, wysportowane kobiety, a pozbycie się tej przypadłości wymaga sporych nakładów pracy. Skąd bierze się cellulit i jak można go zwalczać?

Cellulit – czym jest i jak powstaje?

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Grudki widoczne pod skórą, znane właśnie jako „pomarańczowa skórka”, czyli powiększone komórki – adypocyty, tworzą między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda, a także produkty przemiany materii. Gdy się powiększają, to uciskają ulokowane obok naczynia limfatyczne, co negatywnie odbija się na metabolizmie.

W rezultacie woda zaczyna zalegać w tkankach. Organizm stara się zachować nadmiarowy tłuszcz w takich obszarach jak uda i pośladki. W domyśle ma to być potrzebne na późniejsze wydatki energetyczne – tłumaczy specjalistka z gabinetu kosmetycznego Tutti Beauty w Gliwicach.

Do rozwoju cellulitu mogą przyczyniać się takie czynniki jak:

  • noszenie obcisłych ubrań,
  • brak ruchu,
  • nadmierne spożywanie słodkich i słonych potraw,
  • przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia krążenia.

Niestety tendencje do cellulitu mogą być także genetyczne.

Kiedy warto reagować?

Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że cellulit to normalna sprawa i wbrew temu, co pokazują media społecznościowe i kolorowe magazyny – ma go większość kobiet, a często dotyka on także mężczyzn. Dlatego jeśli z jednej strony nie przeszkadza ci „pomarańczowa skórka”, a z drugiej strony nie grozi ci otyłość – nie musisz za wszelką cenę z tym walczyć. Koniec końców, chodzi przecież o Twój komfort i dobre samopoczucie.

Jeśli jednak cellulit przybiera duże rozmiary, rozlewa się poza obszar pośladków i ud, a dodatkowo łączy się z innymi objawami świadczącymi i nadmiarze tkanki tłuszczowej, to być może warto wdrożyć jakieś rozwiązania.

Metody radzenia sobie z cellulitem – zabiegi Spa

Jest kilka metod zwalczania cellulitu. Pierwsza, najbardziej oczywista, ale tez najtrudniejsza do wdrożenia, to odpowiednio zbilansowana dieta (najlepiej 5 posiłków dziennie co 3 godziny) i dobrze opracowany plan ćwiczeń (aktywność fizyczna przynajmniej 3 razy w tygodniu). Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, wcale nie oznacza to, że nie możesz poszukiwać jeszcze innych metod. Wręcz przeciwnie – warto walczyć z cellulitem wielotorowo, bo wtedy masz większą szansę na sukces.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu Spa w profesjonalnych gabinetach. Przykład? Bandaże Arosha, które świetnie sprawdzają się w przypadku różnych niedoskonałości skóry. Wykonane z delikatnej bawełny kawałki materiału nasączone są intensywnie działającymi składnikami aktywnymi, takimi jak kofeina czy guarana. Mają one za zadanie ujędrnić i uelastycznić ciało, przywracając optymalną witalność i równowagę. Takie specjalistyczne metody można bezpiecznie stosować na różne fragmenty sylwetki: pośladki, nogi, ramiona, brzuch i biust.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie profesjonalnych balsamów pielęgnacyjnych o właściwościach ujędrniających i antycellulitowych. W praktyce jednak bardzo trudno pozbyć się cellulitu, stosując jedynie kosmetyk. Poza tym z reguły musi być to specjalistyczny dermoprodukt, który może sporo kosztować, a rezultaty nie zawsze są takie same u wszystkich.

Podziel się