Materiał Partnera Na czym polega drenaż limfatyczny?

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny zabieg, którego zadaniem jest. poprawienie przepływu krwi i limfy oraz przeciwdziałanie zatrzymywaniu się wody w organizmie. Redukuje m.in. różne obrzęki, zmniejsza dolegliwości bólowe i ułatwia walkę z żylakami oraz cellulitem. Najczęściej przeprowadza się drenaże kończyn górnych i dolnych. Jednak zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tego zabiegu, to obowiązkiem certyfikowanego masażysty lub fizjoterapeuty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu o stanie zdrowia pacjenta.

Kto wymyślił drenaż limfatyczny?

Został on wymyślony Duńczyków prowadzących firmę Dr. Emil Vodder i Estrid Vodder. Miało to miejsce w latach 30. XX wieku i jego celem było leczenie przewlekłego zapalenia zatok oraz różnych innych zaburzeń immunologicznych.

Techniki i rodzaje drenażu

Podczas wykonywania drenażu najczęściej stosuje się trzy techniki: rozcieranie – kuliste, posuwiste lub spiralne, głaskanie oraz ugniatanie. Przeprowadza się je zgodnie z kierunkiem limfy. Natomiast jeżeli chodzi o rodzaje, to wyróżnia się: drenaż limfatyczny twarzy, kończyn górnych, brzucha i kończyn dolnych.

Poznaj więcej wskazań do wykonania drenażu limfatycznego?

Poza wspomnianymi już obrzękami, dolegliwościami bólowymi, wspomaganiu walki z cellulitem i żylakami oraz zapaleniu zatok, wykonanie drenażu limfatycznego jest zalecane:

  • przy nadwadze i otyłości,
  • aby poprawić metabolizm,
  • żeby zmniejszyć uczucie ciężkości nóg,
  • w profilaktyce przeciwżylakowej,
  • chcąc zmniejszyć opuchliznę i zrelaksować twarz,
  • w chorobach tj. zwyrodnienie stawów czy dna moczanowa.

Jak widać, można go traktować na dwa sposoby – wspomagająco i zapobiegawczo.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Osoby, którym zależy na połączeniu odchudzania z drenażami limfatycznymi, powinny zacząć od samego zabiegu. Dopiero później wdrożyć odpowiednią dietę. Warto również zapoznać się ze swoim składem ciała, co pozwoli uzyskać informacje o tym, jaki procent wody zatrzymuje się w organizmie oraz jaki jest poziom tkanki tłuszczowej. Kluczowy jest również wywiad z pacjentem w gabinet Dotyk Relaksu, który pozwoli określić, czy potrzebujemy drenażu limfatycznego ręcznego, czy też maszynowego. Gdy decyzja zostanie podjęta, to nie zapominajmy o wypiciu 1.5 litra wody i zarezerwowaniu odpowiedniej ilości czasu od 30 do 90 minut.

Jakich efektów można spodziewać się po wykonaniu zabiegu?

Jeden zabieg nam nie pomoże, więc zawsze należy liczyć się z zakupem całej serii, jeśli zależy nam na widocznych rezultatach. Dlaczego warto? Ponieważ drenaż limfatyczny reguluje krążenie i pracę organów wewnętrznych oraz komórek. Dodatkowo ujędrnia skórę, poprawia przemianę materii skóry i mięśni oraz krążenie obwodowe.

Opracowanie:

Dotyk Relaksu Agnieszka Stadnik

Lublin , Józefa Franczaka „Lalka” 43

Podziel się