Materiał Partnera Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne – czyli jakie?

Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne – czyli jakie?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi spraw ekologii, bardziej świadomie dbamy też o swoje zdrowie, a w konsekwencji także o pielęgnację naszej skóry. Na półkach sklepowych raz po raz goszczą kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne. Co to właściwe znaczy? Co kryje się od tymi terminami? Które z nich naprawdę są naturalne? Na co należy zwrócić uwagę wybierając kosmetyki?

Kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne

Należy pamiętać o tym, że nie ma szczegółowych regulacji dotyczących składu kosmetyków naturalnych, dlatego to, że na pakowaniu jest informacja „naturalny” niekoniecznie jest prawdą. Warto sprawdzać składy. Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać niebezpiecznych składników, które są na liście składników niezaakceptowanych przez organizacje, które mogą wydawać certyfikaty o naturalności. Lista jest długa. Za szkodliwe substancje uznane są przykładowo takie składniki jak – parabeny, silikony, barwniki syntetyczne, glikon propylenowy, substancje powstałe na skutek modyfikacji genetycznych i wiele innych dostępnych na liście INCI. Składnikami kosmetyków naturalnych muszą być surowce roślinne i naturalne. Ze składników pochodzenia zwierzęcego mogą być jedynie te produkowane przez zwierzęta typu miód i mleko.  Kosmetyki naturalne są bardzo dobrze opisane w międzynarodowej normie dotyczącej kosmetyków naturalnych. Kosmetyki organiczne posiadają w składzie oleje, ekstrakty roślinne, które w zdecydowanej większości pochodzą z organicznych upraw (wolne od pestycydów i nawozów sztucznych) w przeciwieństwie do kosmetyków szkodliwych opartych na olejach syntetycznych.  Kosmetyki ekologiczne to takie, które powstały nie niszcząc środowiska (co jest terminem zbyt szerokim). Teoretycznie pochodzą z ekologicznych upraw.

Kosmetyki naturalne - skład

Kosmetyki naturalne tak jak zdrowa żywność spełniają wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim stymulują skórę do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki olejem zawartym w ich składzie, kosmetyki nawilżają skórę, chroniąc ją przed odwodnieniem. Najbardziej znany to olej arganowy, jojoba i kokosowy, który sam w sobie może zastąpić wiele innych kosmetyków do twarzy, ciała czy demakijażu. Naturalne kosmetyki zawierają naturalne olejki eteryczne, które piękne pachną. A jeżeli chodzi o konserwanty to zawierają tylko te łagodne, dopuszczone przez organizacje certyfikujące. Są to na przykład substancje, które możemy spotkać w pożywieniu, jak na przykład benzoesan sodu, który występuje w jabłkach czy śliwkach. Warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców typu sklep zielarsko – medyczny im. Siostry Marii. Sprzedawcy mają bogatą wiedzę, którą mogą się podzielić.

Podziel się