Materiał Partnera Kiedy warto zdecydować się na drenaż limfatyczny?

Kiedy warto zdecydować się na drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to technika usprawniająca układ limfatyczny. Polega ona na masowaniu skóry w taki sposób, by skierować zalegającą limfę do węzłów chłonnych. Można go łączyć z zabiegami i masażami antycellulitowymi lub modelującymi, ale efekt zniwelowania jest „efektem ubocznym" przepychania chłonki i płynów tkankowych jak i poprawę krążenia oraz trofiki tkanek.

Kiedy warto zdecydować się na drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny wspiera terapię wielu dolegliwości zdrowotnych. Zaleca się go na przykład przy niewydolności żylnej, chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych, jak również ma działanie miejscowe w przypadku zespołu cieśni nadgarstka. Na czym polega ten zabieg i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny, nazywany również masażem limfatycznym, to rodzaj masażu uciskowego, którego głównym zadaniem – zgodnie z nazwą – jest usprawnienie przepływu limfy, znanej również jako chłonka. Limfa to z kolei płyn tkankowy, biorący udział w transporcie różnych substancji, między innymi tłuszczy. W wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego płyn ten może ulec zatrzymaniu w tkankach i gromadzić się w nich, będąc przyczyną poważnych obrzęków. Właśnie w celu przeciwdziałania takim obrzękom stosuje się drenaż limfatyczny.

Jak wykonuje się masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny może być przeprowadzany na dwa sposoby: manualnie bądź przy użyciu specjalnej maszyny. W pierwszym przypadku masażysta oddziałuje na ciało pacjenta, wykonując na nim specjalne ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające – wszystko po to, aby usunąć zalegającą chłonkę z tkanki i skierować w stronę węzłów chłonnych. Masaż może być przeprowadzany na plecach, klatce piersiowej, brzuchu, kończynach oraz na głowie i twarzy. Ważne jest, żeby każdy ruch kierowany był w stronę węzłów chłonnych, które zostaną uprzednio udrożnione, w innym przypadku ruch limfy zostanie zaburzony i efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Każdy ruch musi być wykonywany zgodnie z położeniem naczyń limfatycznych, powoli, ale zarazem z odpowiednim naciskiem. Masaż przy użyciu maszyny wymaga od pacjenta założenia specjalnego stroju, który wypełniany jest powietrzem – ma to na celu udrożnienie naczyń limfatycznych.

Zalecenia do masażu limfatycznego

Kiedy warto skorzystać z drenażu limfatycznego? Odpowiedzi na to pytanie udzieli ekspertka z Przychodzi Specjalistycznej High-Med:

Drenaż limfatyczny stosowany jest najczęściej prozdrowotnie i leczniczo, a także wspomagająco przy masażach i zabiegach modelujących oraz antycellulitowych. Jest on również skuteczną metodą usuwania obrzęków. Zalecany jest zatem szczególnie osobom borykającym się z tymi problemami i chcącym przywrócić swojej skórze jędrność i zdrowy wygląd.

Masaż może być wykonywany nie tylko na ciele, ale również na twarzy. Rozpoczyna się od delikatnego głaskania, kończy zaś na wyciskaniu skóry. Metoda ta pozwala usunąć obrzęki w okolicach oczu i zmniejszyć ból zatok. Ponadto poprawia elastyczność cery twarzy oraz jej zdolność do wchłaniania substancji odżywczych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas