Materiał Partnera Zabytki krajobrazowe i etnograficzne Kaszub, które warto zobaczyć

Zabytki krajobrazowe i etnograficzne Kaszub, które warto zobaczyć

Chłód za oknem nastraja do marzeń o lecie i wakacjach, podczas których będziemy mogli cieszyć się słońcem. By jednak te marzenia się ziściły, powinniśmy odpowiednio wcześnie rozpocząć planowanie wyjazdu. Polska oferuje liczne miejsca wypełnione atrakcjami, które warto zobaczyć z przyjaciółmi czy rodziną. Szczególnie bogatym pod tym względem regionem są Kaszuby. Co warto tam odwiedzić?

Zabytki na Kaszubach

Kaszuby to region położony na Pomorzu Gdańskim, zamieszkują go Kaszubi posługujący się językiem kaszubskim, który od 2005 roku ma oficjalny status języka regionalnego. Długa i wciąż kultywowana kultura na Kaszubach doprowadziła do wytworzenia miejsca atrakcyjnego dla turystów – ci zjeżdżają tu z każdego zakątka Polski, a nawet z zagranicy. Wystarczy wybrać ośrodek wczasowy i ustalić, które miejsca chcemy odwiedzić. Region bogaty jest w zabytki krajobrazowe i etnograficzne, do których należą między innymi:

  • kurhany i kręgi kamienne w Wąsiorach;
  • Jezioro Wdzydzkie;
  • Park Narodowy Bory Tucholskie;
  • wieża widokowa w Wieżycy;
  • ogród botaniczny w Gołubiu;
  • farma strusi w Goręczynie.

Miłośnicy historii chętnie odwiedzą Sianowo, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1816 roku. Wartymi odwiedzenia miejscami są ponadto Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w  Chmielnie oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Z kolei Kaszubski Park Miniatur oraz Park Gigantów w Stryszej Budzie zapewni niezapomniane przeżycia dzieciom. Na ciekawe programy edukacyjne możemy liczyć również w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajduje się charakterystyczny Dom do Góry Nogami. Na Kaszubach położone jest również Trójmiasto, które wypełnione jest wieloma zabytkami i atrakcjami.

Wakacje na Kaszubach

O tym, czy nasz wakacyjny wyjazd będzie udany, decyduje w dużym stopniu ośrodek wczasowy, w jakim zdecydujemy się zatrzymać. Warto wykorzystać bliskość natury i zdecydować się na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym takim jak gospodarstwo „Pod Lipą”. Sąsiedztwo urokliwych łąk i jezior zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek, które pozwalają wyciszyć się i nabrać sił. To także doskonała okazja dla dzieci, by obcować ze zwierzętami, z którymi nie mają kontaktu na co dzień. Rozrywki w postaci placu zabaw czy boiska pozwolą im natomiast pozbyć się nadmiaru energii i dadzą rodzicom czas na odpoczynek. Warto zwrócić uwagę na lokalizację bazy noclegowej i wybrać tę, która położona jest w pobliżu przynajmniej kilku atrakcji, które pozwolą nam urozmaicić agrowczasy. Niewątpliwą zaletą gospodarstw agroturystycznych jest pyszne jedzenie, zazwyczaj pochodzące z uprawy i hodowli prowadzonej przez ośrodek.

Opracowanie:

Podziel się